«Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը եւ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն» այսօր՝ հուլիսի 27-ին կնքեցին առողջության կամավոր ապահովագրության պայմանագիր, որի համաձայն կոմբինատի 3 500 աշխատակիցներին եւ նրանց ընտանիքների անդամներին կտրամադրվի առողջապահական ծառայությունների ամենալայն սպեկտրի ծածկույթ: Յուրաքանչյուր ապահովագրված աշխատակից տարեկան կտրվածքով կարող է ստանալ շուրջ 5 մլն. դրամի համարժեք տարաբնույթ բժշկական ծառայություններ: Նույն պայմաններով էլ ապահովագրվում են նրանց ընտանիքի անդամները` թե´տարեց ծնողները, թե´անչափահաս երեխաները:
Ապահովագրված անձինք իրենց խնդիրներով կարող են դիմել «ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍԻ» բժիշկ-փորձագետներին, որոնք 24-ժամյա խորհրդատվություն են իրականացնում, եւ արդեն այդ բժշկի ուղղորդմամբ կարող են ստանալ ցանկացած պրոֆիլի առաջադեմ մասնագետի աջակցություն կամ, անհրաժեշտության դեպքում, տեղափոխվել ՀՀ եւ ԼՂՀ տարածքում գործող ցանկացած բժշկական հաստատություն, որտեղ բժշկական միջամտություն կստանան «ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍԻ» բժիշկ-փորձագետների վերահսկողության ներքո: «ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍԻ» բժիշկ-փորձագետները հետեւելու են նաեւ, որ ապահովագրված անձինք ստանան նպատակային ամբողջական բուժում եւ խնամք, քանի որ նրանք են պատասխանատու հաճախորդի արդյունավետ բուժսպասարկման համար:
Պաշտոնական արարողության շրջանակում կայացած ասուլիսում «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի խորհրդական Սոս Ղահրամանյանը նշեց, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն իր գործունեության ընթացքում պարբերաբար իրականացրել է իր աշխատակիցների առողջապահական խնդիրների լուծմանն ուղղված նախագծեր: «Այս ծրագիրն իր ծավալների, ծածկույթի եւ արդյունավետության տեսանկյունից բազմակի անգամ մեծ է նախկինում մեր կողմից իրականացված ծրագրերից: Հենց այդպես էլ ասում ենք. մենք ապահովագրեցինք մի ամբողջ քաղաք` մեր ընկերության 3500 աշխատակցի եւ նրանց ընտանիքներին. ընդհանուր առմամբ` 10.000 -ից ավելի քաղաքացի: Մեր ղեկավարությունը, ի դեմս գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի, հասկանում է, որ գործատուն պատասխանատու է ոչ միայն իր աշխատակիցների, այլեւ նրանց ընտանիքների առջեւ»:
«Նաիրի Ինշուրանս»-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Բաղդասարյանի խոսքով՝ ընկերությունը գնահատում է գործընկերոջ քայլի նշանակությունը, թե՜ որպես կարեւոր նախադրյալ բժշկական ապահովագրության ոլորտի զարգացման համար, եւ թե որպես խոսուն օրինակ ՀՀ-ում այլ խոշոր գործատուների համար` աշխատակիցների հանդեպ դրսեւորելու իրենց պատասխանատվությունն ու հոգատարությունը: «Նաիրի Ինշուրանսը» քաջ գիտակցում է իր առջեւ դրված խնդիրների ծավալն ու պատասխանատվության աստիճանը: Բավականին բարդ է մի ամբողջ քաղաք ապահվագրելու գործը, բայց մենք Հայաստանի ապահովագրական շուկայում ամենաերկարատեւ գործունեության փորձ ունեցող ընկերությունն ենք եւ չենք խուսափում դժվարություններից եւ մեր գործունեությամբ բազմիցս դա ապացուցել ենք»,-ասաց Բաղդասարյանը:
«Նաիրի Ինշուրանս»-ի անձնական պահանջների կարգավորման վարչության պետ , բժիշկ Արմեն Շահինյանի խոսքով՝ այս ծրագիրը առանձնահատուկ է մի քանի առումներով։ «Այն աննախադեպ է ապահովագրվող սոցիալական խմբի խոցելիության տեսանկյունից, ծավալների եւ տրամադրվող ծածկույթի տեսանկյունից, ինչպես նաեւ ծառայությունների տրամադրման կազմակերպան առումով: Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարանի այս քայլը եւ նմանօրինակ դեպքերը կարեւոր նախապայման են հանդիսանում եւ հիմք են ստեղծում հետագայում մեր երկրում պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրման համար»,- ասաց նա։

YEREVAN.- Nairi Insurance LLC and Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC signed on Thursday a voluntary health insurance contract according to which 3,500 employees of the combine and their family members will be provided with the widest range of health services.
Every policyholder may enjoy various health services for about AMD 5 million. The same terms are employed to their family members, both elderly and children.
The policyholder may consult the doctors Nairi Insurance who carry out 24-hour consultations. Under the guidance of a physician, a policyholder may get assistance of any specialist or, if necessary, be moved to any medical facility in the territory of Armenia and Nagorno-Karabakh where they will undergo treatment under guidance of Nairi Insurance doctors. They are to make sure that the policyholder receives full treatment since they are responsible for the efficient medical services provided to the client.
At a press conference following the event, Sos Ghahramanyan, Adviser to the Director General of Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC, noted the combine had always carried out projects aimed at solving health problems of its employees.
“However, this program differs from the previous projects with its scope, coverage and efficiency. And we can proudly state that we have insured an entire city, over 10,000 citizens - 3,500 employees and their family member. Our company, in the person of General Director Maxim Hakobyan, acknowledges that an employer is responsible for its employees, as well as for their family members,” he said.
In his turn, Davit Baghdasaryan, 'Nairi Insurance LLC Executive Director, mentioned they greatly appreciate partner’s activities.
“It is both a significant precondition for the development of the medical insurance industry and a vivid example for other major employers in Armenia to demonstrate their responsibility and care towards their employees. Nairi Insurance was well aware of the difficulty of the assigned tasks and the degree of responsibility. It is quite complicated to insure an entire city but we, as an insurance company having greatest experience among the Armenian colleagues, never avoid difficulties and repeatedly proved it by our work,” he said.
According to Armen Shahinyan, doctor with an approximately 10-year experience in the insurance industry, (Head of Individual Requirments Regulation Department at Nairi Insurance LLC), the given program is exceptional in all aspects, i.e. it is unprecedented from the viewpoint of the vulnerability of insured social groups, scopes and terms of the coverage provided, as well as the organization of the provision of services.
“The move of Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC is an important precondition and basis for the introduction of compulsory medical insurance system in our country,” he added.