Երեւանի թատրոնի եւ կինոյի ինստիտուտի ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը, ուկրաինահայ ռեժիսոր եւ սցենարիստ Ռոման Բալայանը ՀՀ կառավարության հետ համատեղ կստեղծեն «Հայ արտ սինեմա» հիմնադրամը: Այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունն իր պահուստային ֆոնդից կներդնի 1 մլն դրամ: Հարցը ներառված է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 2-ի նիստի օրակարգում:
Հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար կնշանակվի Մարտին Ադոյանը («Մոսկվա» կինոթատրոնի տնօրեն):
«Հայ արտ սինեմա» հիմնադրամի նպատակն է աջակցել ժամանակակից հայ կինոյի, կինեմատոգրաֆիայի զարգացմանը, կրթական համակարգում ստեղծել ռեժիսուրայի բարձրագույն դասընթացներ: Հիմնադրամը հայ ժամանակակից կինոն պետք է տարածի եւ գովազդի համաշխարհային կինոշուկայում:

Ректор Ереванского института кино и театра Армен Мазманян, украинский режиссер и сценарист армянского происхождения Роман Балаян совместно с правительством Армении создадут фонд «Arm art cinema». С этой целью правительство Армении из своего резервного фонда вложит 1 млн. драмов (около $2340). Вопрос включен в повестку заседания правительства 2 августа.
Временно исполняющим обязанности директора фонда будет назначен директор кинотеатра «Москва» Мартин Агоян.
Целью «Arm art cinema» станет содействие развитию современного армянского кино, кинематографа, создание высших курсов режиссуры в образовательной системе. Фонд должен распространять и рекламировать современное армянское кино на мировом кинорынке.