Իրադրությունը Հալեպի հայկական թաղամասերում վերջին օրերին նույնն է: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հալեպում Բերիո թեմի Ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեիսյանը: Ըստ նրա`ակտիվ մարտական գործողություններն իրենցից հեռու են ընթանում, իսկ թաղամասերում հարաբերական հանգիստ է:
«Իրադրությունը կարելի է բնորոշել որպես փխրուն հանդարտություն: Հալեպի հայկական թաղամասերում դեռեւս լուրջ բախումներ չեն եղել», - ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայում ընդհանուր իրադրությանը, մասնավորապես սիրիական գրոհայինների կողմից Ալ Բաբեի ոստիկանական բաժանմունքի գրավմանը, Ռեիսյանն ասել է, որ պայքարը փոփոխական հաջողությամբ է ընթանում: «Բաժանմունքի գրավումը ցուցանիշ չէ: Դժվար է ասել` ով է հաղթում: Երկու կողմերն էլ կորուստներ են կրում, երկուսն էլ հաջողություններ ունեն», - ընդգծել է նա:
Ինչպես ավելի վաղ սիրիական պետական տեղեկատվական ՍԱՆԱ գործակալությանը վկայակոչելով հայտնել էր  NEWS.am-ը, Հալեպ քաղաքի Աս Սուքարի եւ Սալահ էդ Դին թաղամասերում բախումներ են տեղի ունեցել հատուկ նշանակության ջոկատների եւ զինված գրոհայինների միջեւ: Տասնյակ գրոհայինններ սպանվել եւ վիրավորվել են: Նրանցից շատերը հանձնվել են իշխանություններին:

Ситуация в армянских кварталах Алеппо в течение последних нескольких дней остается прежней. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил пресс-секретарь Национального прихода Берии в Алеппо Жирайр Реисян. По его словам, активные боевые действия ведутся вдали от них, тогда как в самих кварталах все относительно спокойно.
«Ситуацию можно охарактеризовать как хрупкое спокойствие. Пока что серьезных столкновений в армянских кварталах Алеппо не было», - сказал он.
Что касается общей картины разворачивающихся в Сирии событий, в частности, информации о захвате сирийскими боевиками полицейского отделения в Аль-Бабе, Жирайр Реисян сказал, что борьба ведется с переменным успехом. «Захват участка – это не показатель, сложно сегодня сказать, кто одерживает верх. Обе стороны несут потери, у обеих есть успехи. Пока общая картина неясна», - подчеркнул он.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am со ссылкой на сирийское государственное информационное агентство САНА, в городе Алеппо в кварталах Ас-Суккари и Салах-эд-Дин произошли ожесточенные столкновения между силами спецслужб и вооруженными боевиками. Официальный источник в провинции сообщил корреспонденту САНА, что десятки наемников, терроризировавших местное население и разрушавших объекты частной и государственной собственности, были уничтожены и ранены. Многие из них сдались властям.