Արմենիան Քափր Փրոգրամ ՓԲԸ («Վալլեքս» խմբի մաս) զուտ շահույթը 2011 թ. կազմել է 3 մլրդ 676 մլն դրամ (ընթացիկ փոխարժեքով` մոտ 9 մլն դոլար): Ինչպես նշվում է ընկերության 2011 թ. հաշվետվությունում, 2010 թ. համեմատ շահույթը նվազել է 4.6%-ով:
2011 թ. ընկերության հասույթը կազմել է 42 մլրդ 668 մլն դրամ, որից 42 534 մլն-ը (+15.1% 2010 թ. համեմատ, ընթացիկ փոխարժեքով` մոտ 104.4 մլն դոլար) կազմել է անզուտ պղնձի վաճառքը:
Հիշեցնենք, А կարգի անզուտ պղնձում, որն արտադրում է ընկերությունը, ոսկու պարունակությունը կազմում է մինչեւ 150 գր/տոննա, արծաթինը` մինչեւ 300 գր/տ (պղնձինը` առնվազն 98.5%): Անզուտ պղնձում ոսկու պարունակությունը կազմում է հասույթի շուրջ 25-35%-ը:
Խտանյութի գնման ծախսերը կազմել են 32.8 մլրդ դրամ, ինչը 12.5%-ով գերազանցում է 2010 թ. մակարդակը: Հիշեցնենք, Ալավերդու պղնձաձուլարանում մշակվող խտանյութի 55%-ը մատակարարվում է Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող Դրմբոնի հանքավայրից (շահագործվում է «Վալլեքս» խմբի «Բեյզ Մեթլս» ՓԲԸ-ի կողմից), 45%-ը` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից:
Ընկերության բնապահպանական վճարները կազմել են 349 մլն դրամ, հարկերը` բացառությամբ շահութահարկի, 93.5 մլն դրամ: Շահութահարկի գումարը կազմել է 1.1 մլրդ դրամ` համեմատած 2010 թ.-ին 932.5 մլն դրամի հետ: Նվազեցումներից հետ այդ ցուցանիշը կազմել է համապատասխանաբար 842.2 եւ 802 մլն:
Նշենք, 2011 թ. «Վալլեքս» խմբի մեկ այլ ընկերություն` «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն, վարկային գծի համաձայնագիր ստորագրեց «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»-ի հետ` 283.3 մլն դոլարի ծավալով` Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենի հանքավայրի զարգացման համար (պաշարներով երկրորդն է Հայաստանում): Սովետական գնահատականով, դրանք կազմում են 1 մլն 630 հազ. տ պղինձ եւ 99 հազ. տ մոլիբդեն:
Ինչպես հայտնել են NEWS.am-ի թղթակցին «Վալլեքս» ընկերությունների խմբի մամուլի ծառայությունում, հանքավայրի գործարկման եւ հանքահարստացուցիչ կոմբինատի կառուցման մեջ արդեն ներդրվել է շուրջ 155 մլն դոլար:
Մսնավորապես, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն ավելացրել է հիմնական միջոցների եւ հանքարդյունաբերական սարքավորումների ձեռքբերումը: Եթե 2010 թ. ընկերության հիմնական միջոցերի մեջ ներդրումները կազմել են 6.6 մրդ դրամ, ապա 2011 թ.` 14.8 մլրդ:
Դրանից բացի, 2012 թ. «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն ապահովագրել է իր հիմնական միջոցները շուրջ 283 մլն դոլարի չափով , «Արմենիան Քափր Փրոգրամ» (ACP) ընկերությունը` 7.6 մլրդ դրամի չափով:
Ընկերության ընդհանուր ակտիվները 2011 թ. վերջի դրությամբ կազմել են շուրջ 60.7 մլրդ դրամ: Ընկերության 100% բաժնետոմսերը պատկանում են «Վալլեքս» ընկերությունների խմբի նախագահ Վալերի Մեջլումյանին:
Խմբի հիմնական արտադրական ակտիվները Հայաստանում եւ Արցախում հանդիսանում են Դրմբոնի պղինձ-ոսկու հանքավայրը եւ հանքահարստացուցիչ կոմբինատը` ԼՂՀ-ի Մարտակերտի շրջանում, Ալավերդու պղնձաձուլական կոմբիինատը, Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենի հանքավայրը եւ կառուցվող համալիրը` Լոռու մարզում: Ալավերդու պղնձի հանքավայրը` կառուցված խորհրդային ժամանակաշրջանում, այժմ չի շահագործվում:

YEREVAN.- Armenian blister copper producer Armenian Copper Programme CJSC earned 3 bln 676 mln Armenan drams of net profit in 2011 (about $9 million at current exchange rate). As told in the annual report of ACP (part of Vallex Group holding) for 2011, profit has declined by 4.6% compared to 2010.
The company reported 42 billion 668 million AMD in revenue in 2011, the majority of which, 42 bln 534 mln (+15.1% against 2010, or ~$104.4 mln), was earned from blister copper sales.
“A” grade blister copper, produced by the company, has gold grade of up to 150 g/t, silver – up to 300 g/t (copper – no less than 98.5%). Gold value in end product accounts for around 25-35% of sales revenue.
Within cost of sales, 32.8 billion drams were spent for copper concentrate, which is 12.5% more than in 2010. The supply mix of ACP’s smelter in the town of Alaverdi consists of concentrate from Drmbon deposit in Nagorno-Karabakh (55%, run by another Vallex subsidiary, Base Metals CJSC) and that of Zangezour copper-molybdenum combine CJSC (45%).
The company paid 349 million drams in environmental fees; taxes other than income tax equaled 93.5 million. Income tax amounted to 1.1 billion, compared to 932.5 million in 2010, deferrals reducing this to 842.2 and 802 million respectively.
In 2011 another Vallex Group entity, Teghout CJSC, signed a credit line agreement with VTB Bank Armenia, totaling $283.3 million. The funds are attracted for development of Teghout copper-molybdenum deposit in the north of Armenia. Soviet exploration estimated its resource at 1 million 630 thousand tons of Cu and 99 thousand tons of Mo, which makes it the second largest nationwide.
As told to NEWS.am at Vallex Group press service, total investment in Teghout mine development and processing plant construction have reached about $155 million. This included purchases of fixed assets and mining equipment. In 2010 the company invested 6.6 billion AMD in fixed assets, while in 2011 this was augmented to 14.8 billion.
Besides, in 2012 Teghout CJSC obtained insurance coverage of around $283 million for its property, plant and equipment, and ACP CJSC allocated 7.6 billion AMD for the same goal.
Total assets of Armenian Copper Programme CJSC at the end of 2011 reached around 60.7 billion drams (around $149 million). 100% of company’s shares are owned by the president of Vallex Group, Valery Mejlumyan.
The main properties of Vallex in Armenia and Artsakh (the Nagorno-Karabakh Republic) are Drmbon copper-gold deposit and processing plant in Martakert district of the NKR, copper smelter in Alaverdi, and Teghout copper-molybdenum deposit with processing plant under construction (both in Lori marz of Armenia). Alaverdi copper deposit, mined in Soviet period, is now idle.