Օգոստոսի 3-ին Նեապոլի օդանավակայանում ձերբակալվել է Ուկրաինայի պետական պահպանության վարչության նախկին մայոր Նիկոլայ Մելնիչենկոն, ով 2000թ-ին սպանված լրագրող Գեորգի Գոնգաձեի սպանության գործով առանցքային դեմքերից էր: Նրան կհանձնեն Ուկրաինային:
Մելնիչենկոյի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել պետական գաղտնիք բացահայտելու մեղադրանքով: 2011 թ-ի հոկտեմբերից Ն. Մելնիչենկոյի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարված, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ընդդիմադիր լրագրող Գ. Գոնգաձեին, ով ղեկավարում էր «Ուկրաինսկայա պրավդա» ինտերնետ-պարբերականը, 2000 թ-ի նոյեմբերին գլխատված էին գտել Կիեւի մերձակա անտառում: 2008 թ-ին սպանության մեջ մեղադրվել են Ուկրաինայի ՆԳՆ-ի 3 աշխատակիցներ:
Մեղադրյալներից մեկը` Ալեքսանդր Պուկաչը հայտնել է պատվիրատուների անունները` Ուկրաինայի նախկին նախագահ Լ.Կուչմա, ներքին գործերին նախկին նախարար Յուրի Կրավչենկո եւ ուկրաինական խորհրդարանի նախագահ Վլադիմիր Լիտվին: Ա. Պուկաչը ձերբակալվել էր 2009 թ-ին Ժիտոմիրյան շրջանում, իսկ Յու. Կրավչենկոն ինքնասպան է եղել 2005 թ-ին, երբ հրավիրվել էր հարցաքննության:
Նախկին նախագահի եւ խորհրադարանի խոսնակի անունները այս գործի հետ կապված շրջանառության տակ են դրվել աուդիո ժապավենի ի հայտ գալուն պես, որում ձայնագրված զրուցող մարդկանց ձայները շատ նման են Լ. Կուչմայի եւ Վ. Լիտվինայի ձայներին: Այս ապացույցը ներկայացվել է էր Լ. Կուչմայի նախկին թիկնապահ Ն. Մելնիչենկոյի կողմից, ով քաղաքական ապաստան էր գտել ԱՄՆ-ում:

В аэропорту Неаполя 3 августа был задержан бывший майор управления Государственной охраны Украины Николай Мельниченко, который является одним из ключевых фигурантов дела об убийстве журналиста Георгия Гонгадзе в 2000г. Он будет экстрадирован в Украину.
Против Мельниченко было возбуждено уголовное дело о разглашении государственной тайны. С октября 2011г. Н.Мельниченко находился в международном розыске, сообщает РБК.
Оппозиционный журналист Г.Гонгадзе, руководивший интернет-изданием «Украинская правда», был найден обезглавленным в лесу под Киевом в ноябре 2000 года. В убийстве в 2008г. были признаны виновными трое сотрудников департамента внешнего наблюдения и криминальной разведки МВД Украины.
Один из обвиняемых Алексей Пукач назвал имена заказчиков - экс-президент Украины Л.Кучма, бывший министр внутренних дел Юрий Кравченко и спикер украинского парламента Владимир Литвин. А.Пукач был задержан в июле 2009г. в Житомирской области, а Ю.Кравченко застрелился 4 марта 2005г., когда должен был явиться на допрос в Генпрокуратуру.
Имена бывшего президента страны и спикера Рады фигурируют в этом деле в связи аудиопленкой, на которой был записан разговор людей, чьи голоса схожи с голосами Л.Кучмы и В.Литвина. На магнитофонной записи обсуждалась возможность «разобраться» с Г.Гонгадзе. Эта улика была предоставлена бывшим охранником Л.Кучмы Н.Мельниченко, который получил политическое убежище в США.