2008 թ-ի օգոստոսյան ռուս-վրացական պատերազմից հետո, Կովկասում լարվածությունը գնալով աճում է, ինչը վտանգավոր է ոչ միայն տարածաշրջանի համար, այլ նաեւ Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի շահերի համար: Այս մասին ասվում է The Wall Street Journal ամսագրում լույս տեսած վրացի ընդդիմադիր Բիզդզինի Իվանաշվիլիի հոդվածում:
«Ռուսաստանը շարունակում է հրահրել պատմական թշնամանքը, որպեսզի, օրինակ, Վրաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պես երկրներում, պահպանվի անհավասարակշիռ վիճակը: Ցավոք, Վրաստանի ներկայիս իշխանության գործելաոճը ձեռնտու է Պուտինին»,_ հաստատում է հեղինակը: Նրա կարծիքով Սահակաշվիլին լարվածությունը ավելի է խորացնում իր հնացած ձեւակերպումներով:
Իվանաշվիլիի խոսքերով, խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվելու դեպքում «Վրացական երազանք» միասնական կուսակցույունը կհրաժարվի սառը պատերազի հռետորությունից եւ ավելի արդյունավետ կերպով կչեզոքացնի տարածաշրջանում առկա պայթյունավտանգ վիճակի իրական պատճառները: Նա առաջ է քաշում ծրագիր, որը նախատեսում է ժողովրդավարության զարգացում, արեւմտյան արժեքների որդեգրում, «եվրոպական եւ ատլանտյան ինստիտուտների» ինտեգրում, «Ռուսաստանի կողմից ներկայումս զավթված տարածքների» ազատագրում եւ պաշպանական հզոր ուժերի կազմակերպում:
«Ի տարբերություն Սահակաշվիլիի, «Վրացական երազանք»-ը կդադարի «սուր ճոճել», -ընդգծել է հեղինակը եւ հավելել. «Անհնար է կառուցել ամուր ապագա` մեր զինված ուժերն ուղղորդելով Ռուսաստանի կամ որևէ մեկ ուրիշի դեմ»:
«Ռուսաստանի հետ մեր վարած բանակցությունները կլինեն խիստ եւ սկզբունքային»,- ասել է նա: Որոշները այս նոր գործելաոճը համարում են ռուսական պայմանավորվածության տարր, հիշեցնում է Իվանաշվիլին ու ինքն էլ պատասխանում է, որ եթե ազատության հույս չլինի, ներքին ընդհարումները կպայթեցնենք վրացական հասարակությանը:

После августовской российско-грузинской войны 2008 года напряженность на Кавказе только возрастает, что опасно не только для региона, но и для интересов Европы и США. Об этом говорится в статье грузинского оппозиционера Биздзины Иванишвили в газете The Wall Street Journal.
«Россия продолжает разжигать историческую вражду, чтобы страны вроде Грузии, Армении и Азербайджана оставались в разбалансированном состоянии. Увы, нынешнее правительство Грузии играет на руку Путину», - утверждает автор. По его мнению, Саакашвили нагнетает напряженность своими старомодными формулировками.
По словам Иванишвили, в случае избрания на парламентских выборах коалиция «Грузинская мечта» откажется от риторики холодной войны и более эффективно обезвредит истинные причины взрывоопасной ситуации в регионе. Он излагает программу: развитие демократии, признание западных ценностей, интеграция в «европейские и атлантические институты», освобождение «территорий, оккупированных в данный момент Россией», создание сильных оборонительных сил.
«Грузинская мечта», в отличие от Саакашвили, перестанет «бряцать саблями», подчеркивает автор. «Невозможно выстроить прочное будущее, проецируя нашу военную силу против России или кого-то еще», цитирует статью Inopressa.
«Диалог с Россией мы будем вести твердо и принципиально», - добавляет он. Некоторые объявляют этот новый стиль элементом российского заговора, напоминает сам Иванишвили. И отвечает: если не будет надежд на свободу, внутренняя рознь взорвет грузинское общество.