Հորդ անձրեւները կաթվածահար են արել Ֆիլիպինների մայրաքաղաք Մանիլայի կյանքը: Քաղաքում փակվել են դպրոցները եւ չեն աշխատում պետական մարմինները: 20 հազար մարդ տարհանվել են իրենց տներից, կանգ է առել նաեւ երթեւեկությունը:
Օդերեւութաբանների տեսությամբ, մոտակա օրերին ավելի շատ տեղումներ կգրանցվեն, քան վերջին 24 ժամվա ընթացքում, հայտնում է «Ուտրո.ru»-ն:
Տեղումները չեն դադարում վերջին 24 ժամվա ընթացքում, Մանիլաի շրջանում գետերը դուրս են եկել հունից եւ ջուրը թափվում է ջրամբարտակներից: Ջրամատակարարման աշխատակիցները օգոստոսի 7-ին բաց են թողել «Լա Մեսա» ջրամբարտակի ջուրը` ավելցուկը տեղափոխելով մայրաքաղաքային միավորման մեջ մտնող Քեսոն-սիթիի, Վալենսուելայի, Կալոոկանի քաղաքներ, ինչի արդյունքում շրջակա որոշ գյուղեր անցել են ջրի տակ:
Ֆիլիպիններում ալեգնող ուժեղ քամիներն ու հորդաառատ անձրեւները հուլիսի վերջին բերել էր «Սաոլա» փոթորիկը, որին, վերջին տվյալներով, զոհ են գնացել արդեն 51 մարդ:

Проливные дожди парализовали жизнь столицы Филиппин – Манилы. В городе закрыты школы и не работают государственные учреждения. Двадцать тысяч человек эвакуированы из своих домов, не работает транспорт.
Синоптики прогнозируют, что в ближайшие два дня выпадет еще больше осадков, чем за последние 24 часа, когда проливной дождь шел непрерывно, сообщает «Утро.Ру».
В результате ливня, не прекращающегося последние 24 часа, в районе Манилы реки вышли из берегов, и вода перехлестнула дамбы. Сотрудники водоснабжения 7 августа спустили воду из дамбы «Ла Меса», отводя ее излишек во входящие в столичную агломерацию городов Кесон-сити, Малабон, Валенсуэла и Калоокан, что привело к затоплению нескольких окрестных деревень.
Ливневые дожди и сильный ветер на Филиппины в конце июля принес тайфун «Саола», жертвами которого, по последним данным, стал уже 51 человек.