Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է կարգավորել բավականին լայն տարածում գտած` գիշերային ժամերին հրավառությունների կազմակերպումը:
Այդ նպատակով կառավարության օգոստոսի 9-ի նիստի օրակարգում ընդգրկվել է «Գիշերային ժամանակ հրագործական արտադրատեսակներ օգտագործելու թույլատրելի բացառությունները սահմանելու մասին» որոշման նախագիծը:
«Փաստինֆո»-ի փոխանցմամբ, նախագծով ՀՀ ոստիկանությունն առաջարկում է հիշյալ արտադրատեսակների օգտագործմամբ հրավառություն կազմակերպելու իրավունք վերապահել ՀՀ պետական, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին` «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքով սահմանված տոն օրերին` ժամը 23.00-ից մինչեւ հաջորդ օրվա ժամը 01.00-ը:
Ամանորի կապակցությամբ` դեկտեմբերի 31-ի ժամը 23.00-ից մինչեւ հաջորդ օրվա ժամը 01.00-ը, հրավառություն կկարողանան կազմակերպել նաեւ քաղաքացիները:
Հեղինակների հիմնավորմամբ, որոշման նախագիծը նախապատրաստվել է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի (Լռությունը խախտելը) կիրարկումն ապահովելու նպատակով:
Համաձայն վերոհիշյալ հոդվածի՝ մասնավորապես, գիշերային ժամանակ (ժամը 23.00-ից մինչեւ 7.00-ն) հրագործական արտադրատեսակներ օգտագործելը, բացառությամբ օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերի, առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի`100 հազար դրամի, չափով:
Արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո մեկ տարում կրկին կատարելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` 200 հազար դրամի չափով:

Правительство Армении намерено урегулировать вопрос с  широко распространившимся явлением организовывать фейерверки в ночное время.
С этой целью в повестку дня заседания правительства 9 августа включен проект постановления  «Об  определении  допустимых исключений  употребления  пиротехнической продукции в ночное время».
Согласно документу, предложено закрепить за Полицией Армении право на  организацию   фейерверков, а также аналогичным правом наделить органы  территориального  и местного самоуправления Армении в определенные  законом Армении «О  праздниках и днях памяти Армении» праздничные дни  с 23.00 до 01.00  часов следующего дня. По обоснованию авторов, с 23.00 часов 31 декабря до 01.00 часов следующего дня  фейерверк могут организовать и граждане.
Проект решения был подготовлен  с целью обеспечения  применения  статьи 180 законодательства Армении Об административных нарушениях (Нарушение тишины).
Согласно вышеупомянутой статье,  в частности, в ночное время ( с 23.00 по 07.00 часов)  использование пиротехнической продукции, за исключением предусмотренных законодательством  случаев, ведет за собой назначение штрафа в стократном размере от установленного размера минимальной заработной платы, то есть в размере 100 тысяч драм.
Повторное совершение поступка   в течение года после назначения административного взыскания ведет  к назначению штрафа в размере 200 тысяч драм.