Մոլդովայում մարդատար ավտոբուսի վթարի հետեւանքով 10 մարդ զոհվել եւ 40-ը հոսպիտալացվել է, որոնցից 10-ը տեղափոխվել են վերակենդանացման բաժին: Վթարը տեղի է ունեցել Մորեննի-Նոյ-Ունգենի մայրուղու վրա:
Ներկայումս Ունգենիի հիվանդանոցի բոլոր բժիշկները ներգրավված են տուժածներին փրկելու եւ օգնություն ցուցաբերելու գործում: Բացի այդ, Քիշնեւից ժամանել են մասնագետների խմբեր, քանի որ մարզային հիվանդանոցի մասնագետները իրենց ուժերով չեն կարողացել հաղթահարել դժվարությունները:
Վթարի մասին տեղեկատվություն ստանալուց հետո դեպքի վայր են ուղարկվել բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով ապահովված շտապ օգնության երկու մեքենա: Բացի այդ հանրապետական հիվանդանոցի վիրահատարանները պատրաստ վիճակի են բերվել` ամենածանր վիրավորներին ընդունելու համար, փոխանցում է Ռիա Նովոստին:
Մահացածների թվում է նաեւ Մորենի-Նոյ գյուղի գյուղապետ Իվան Մարդարը եւ նրա կինը, իսկ նրանց դուստրը գտնվում է ծանր վիճակում:
Այժմ քննվում են վթարի հանգամանքները, որի արդյունքում ավտոբուսը շրջվել է: Ոստիկանները չեն բացառում, որ վթարի պատճառ կարող էր հանդիսանալ ընթացքի ժամանակ վարորդի հետ տեղի ունեցած սրտի կաթվածը: Վարորդը նույնպես մահացել է:

Десять человек погибли и 40 госпитализированы в результате аварии пассажирского автобуса в Молдавии. 10 из пострадавших находятся в реанимации. ДТП произошло на трассе Морений-Ной – Унгены.
В данный момент все врачи больницы в Унгены задействованы в спасении жизней и оказании помощи пострадавшим. Кроме того, из Кишинева прибыла бригада специалистов, так как своими силами коллектив районной больницы не справлялся.
Сразу после получения информации об аварии на место происшествия были отправлены две бригады врачей на машинах скорой помощи, оснащенных всем необходимым оборудованием. Кроме того, в республиканской больнице скорой помощи подготовлены операционные кабинеты для приема особо тяжело пострадавших, передает РИА Новости.
Среди погибших также примар (глава администрации) села Морений-Ной Иван Мардарь и его супруга, а их дочь находится в тяжелейшем состоянии в реанимации..
Сейчас изучаются причины и обстоятельства аварии, в ходе которой автобус перевернулся. Полиция не исключает версию о том, что с водителем во время движения случился сердечный приступ. Сам водитель тоже погиб.