Չնայած շինարարության անկմանը, ցեմենտի գործարաններն ավելի շատ գազ են սպառում:  Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի շինարարների միության նախագահ Գագիկ Գալստյանը:
Հիշեցնենք, որ, ըստ վիճակագրական տվյալների, 2012 թվականի առաջին կիսամյակում շինարարության ծավալը կազմել է  130.7 միլիարդ դրամ, որը  6.7% -ով քիչ է 2011 թվականի համեմատ:
«Մենք գործի մարդ ենք: Մենք ուրախ ենք, երբ զարգանում է կյանքը: Հետաքրքիր է, որ գազի սպառումը ցեմենտի գործարաններում չի նվազել, այլ ավելացել է. եւ Հրազդանում, եւ Արարատում: Ուրեմն եւ պետությունը, եւ մասնավոր հատվածն ապրում եւ զարգանում են», - նշել է Գ. Գալստյանը:
Նշենք, որ մեզ հետ զրույցում ցեմենտի երկու գործարաններից մեկի ֆինանսական տնօրենը չի հաստատել գազի սպառման աճի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:

Несмотря на небольшой спад объемов строительства, цементные заводы потребляют больше газа. Об этом завил корреспонденту Новосит Армении – NEWS.am председатель Союза строителей Армении Гагик Галстян.
Напомним, что согласно статистическим данным, объем строительства в первом полугодии 2012 г. составил 130.7 млрд драмов, что на 6.7% меньше аналогичного периода 2011 г.
«Мы люди дела. Мы радуемся, когда жизнь развивается, идет вперед. Интересно, что расход газа на цементных заводах не уменьшился, а наоборот – вырос, причем значительно: и в Раздане, и в Арарате. Стало быть, и государство, и частный сектор живут и развиваются», – отметил Г. Галстян.
Заметим, что в беседе с нами финансовый директор одного из двух цементных заводов не подтвердил данные о росте потребления газа.