Նոր Զելանդիայի նավատորմը Խաղաղ օվկիանոսում հայտնաբերել է 26 հազար քառակուսի մետր տարածք զբաղեցնող հրաբխային պեմզայի քարացած զանգված: Գիտնականները վստահ են, որ ծակոտկեն լավայի հսկայական «կղզին» վտնագավոր չէ նավարկության համար:
Պետք է նշել, որ հայտնաբերված «այսբերգի» մակերեսը մեծ է մի շարք երկրների, օրինակ Մակեդոնիայի տարածքից:
Նորզելանդական նավատորմի վետերաններից մեկը լրագրողներին հայտնել է, որ բաց ծովում 18 տարվա ծառայության ընթացքում ավելի արտառոց ոչինչ չի տեսել, հայտնում է «Գազետա.ru»-ն:
Ուսումնասիրողները ենթադրում են, որ պեմզայի հսկա զանգվածը ստորջրյա հրաբխի գործութնեության արդյունք է:

Флот Новой Зеландии обнаружил дрейфующий подобно айсбергу массив застывшей вулканической пемзы площадью 26 тысяч квадратных км в Тихом океане. Ученые уверены, что гигантский «остров» пористой лавы не опасен для судоходства.
Следует отметить, что площадь обнаруженного «айсберга» больше площади некоторых государств, скажем, Македонии.
Один из ветеранов новозеландского флота признался  журналистам, что за 18 лет службы он не видел в открытом море ничего более причудливого, сообщает «Газета.Ru».
Исследователи полагают, что гигантская масса пемзы является продуктом деятельности крупного подводного вулкана.