Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի ընդունած միակողմանի պատժամիջոցները գործնականում չեն անդրադառնա Իրանի տնտեսական իրավիճակի վրա, քանի որ Իրանի եւ ԱՄՆ-ի առեւտրային հարաբերությունները սառեցված են արդեն վաղուց, դրանք գործնականում զրոյական են, այնպես որ  նոր պատժամիջոցներն ավելի շատ դեկլարատիվ բնույթի են:
Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է իրանագետ Կարինե Գեւորգյանը;
Ըստ փորձագետի` ԱՄՆ-ն փորձում է փակել այն անցքերը, որոնք գտնում են ընկերությունները Իրանի հետ երրորդ անձանց միջոցով միջնորդավորված առեւտրի համար, այսինքն, այսպես կոչված «կախարդների որս» է տեղի ունենում:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր  NEWS.am-ը, օգոստոսի 2-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն Իրանի նկատմամբ լրացուցիչ պատժամիջոցներ է ընդունել, որը նախագահ Օբաման ստորագրել էր օգոստոսի 10-ին:
Փատաթուղթը պատժամիջոցներ է նախատեսում նրանց նկատմամբ, ովքեր համագործակցում են Իրանի վառելանյութային, նավթաքիմիական կամ գազային հատվածի հետ, կամ էլ օգնում են երկրի նավթային կամ գազային արդյունաբերությանը ձեռք բերել տարբեր ապրանքներ:

Односторонние санкции, принятые США в отношении Ирана, практически не скажутся на экономической ситуации в Иране, поскольку торговые отношения Ирана и США заморожены уже давно, они практически находятся на нуле. Так что новые санкции носят, скорее, декларативный характер. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила иранист Карине Геворкян.
По словам эксперта, США пытаются, фактически, закрыть те лазейки, которые находят компании для торговли с Ираном опосредованно, через третьих лиц, то есть, идет так называемая «охота на ведьм».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Конгресс США 2 августа принял дополнительный пакет санкций в отношении Ирана, который президент Обама подписал 10 августа.
Документ предусматривает санкции против всех, кто сотрудничает с предприятиями топливного, нефтехимического или газового сектора Ирана, либо помогает нефтяной и газовой промышленности страны приобретать товары, услуги, технологии или элементы инфраструктуры.