Շաբաթ օրը տեղի է ունցել Կոմունիստական կուսակցության պլենումի նիստը եւ վերլուծվել են ԱԺ ընտրությունների արդյունքները: Այս մասին այսօր` օգոստոսի 14-ին հրավիրված ասուլիսին ասաց ՀԿԿ առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը:
Նա նաեւ խոսեց սպասվող ՏԻՄ ընտրությունների եւ ներքաղաքական իրողությունների շուրջ:«Պլենումը նաեւ ընդունեց որոշում, որով դատապարտեց հակաժողովրդական իշխանությունների գործունությունը սույն թվականի մայիսի 6-ին: Ընտրակաշառքների բաժանման, ընտրողներին ահաբեկելու , օքսիդացող թանաքների օգտագործման հանգամանքը: Հետեւաբար մենք չենք ընդունում ԱԺ-ի ընտրությունների այս արդյունքները»,- նշեց Ռուբեն Թովմասյանը: Անդրադառնալով ՏԻՄ ընտրություններին ասաց, որ թաղապետերի, քաղաքապետերի, մարզպետների շուրջ 70 տոկոսը ՀՀԿ-ականեր են, հետեւաբար ՏԻՄ ընտրությունները անցնելու են նախորդների պես:
Ըստ նրա աշխատելու են գյուղերի, քաղաքների հեղինակությունները, ինչպես նաեւ ընտրակաշառքը: Ռուբեն Թովմասյանի խոսքով, իրենք աշխատելու են հիմնականում ավագանիների ուղղությամբ եւ առաջադրելու են 6 թեկնածու: Իսկ շատ թեկնածուներ չեն առաջադրվում ֆինանսական սուղ միջոցների պատճառով:
Հայկոմկուսի առաջնորդը անդրադարձավ նաեւ հայ-ռուսական վերջին հանդիպումներին եւ նշեց, որ Հայաստանը պետք պահի իր սերտ հարբերությունները Ռուսաստանի հետ:

В субботу прошло заседание пленума Коммунистической партии Армении и были проанализированы результаты парламентских выборов. Об этом на пресс-конференции 14 августа сообщил первый секретарь Коммунистической партии Армении Рубен Товмасян.
Он также прокомментировал предстоящие выборы в органы местного самоуправления и внутриполитические реалии. «Пленум также принял решение, в котором осудил деятельность антидемократических властей 6 мая этого года. Раздачу избирательных взяток, запугивание избирателей, использование окисляющихся чернил. Поэтому мы не принимаем эти результаты выборов в Национальное Собрание»,– отметил Рубен Товмасян.
Коснувшись выборов в органы местного самоуправления, он сказал, что около 70% глав администраций, мэров, губернаторов являются членами Республиканской партии Армении, поэтому выборы в органы местного самоуправления пройдут подобно прежним.
По его мнению, будут работать авторитеты сел, городов, а также избирательные взятки. По словам Рубена Товмасяна, Компартия будет работать в основном в выборах советов старейшин и выдвинет там 6 кандидатов. А многие кандидаты не выдвигаются из-за скудных финансовых средств.
Лидер Компартии Армении коснулся также последних армяно-российских встреч и отметил, что Армения должна сохранять тесные отношения с Россией.