Հելսինկիում տեղի է ունեցել թոփլես-ակցիա` Pussy Riot-ի մասնակիցների աջակցության համար. Երեք կին, ում ինքնությունները չեն նշվում, մերկացել են Հելսինկիում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ եւ պահանջել են ազատ արձակել դատապարտյալներին:
Դիմակավորված, բայց մերկ կրծքով երիտասարդ կանայք կանգնել են ռուսական դեսպանատան դարպասների մոտ` պահելով ցուցանակ, որի վրա գրված էր «Ազատություն Pussy Riot-ին»: Նույն նախադասությունը գրված է եղել նաեւ մասնակիցների մարմինների վրա, հայտնում է Nelonen-ը:
Սկզբում կանայք պարզապես կանգնել են մայթին լուսանկարվելու համար, այնուհետեւ գործի են անցել: Նրանք շարք են կանգնել դեսպանատան բաց դարպասների մոտ` թույլ չտալով տարածք մուտք գործել սեւ մեքենային:
«Մենք արվեստագետ ենք, ստեղծագործ դասի ներկայացուցիչներ եւ մայրեր: Մենք այս քայլին ենք դիմում հանուն խոսքի ազատության»,-հայտնել են ակտիվիստները:
Ակցիան տեւել է մոտ 20 րոպե եւ ավարտվել է ոստիկանության ժամանմամբ: Թե արդյոք ֆիննական միջադեպի մասնակիցները պատասխանատվության են ենթարկվել, դեռեւս հայտնի չէ:

В Хельсинки состоялась топлес акция в поддержку участниц Pussy Riot - три женщины, чьи личности пока не установлены, разделись перед посольством России в Хельсинки и потребовали освобождения подсудимых.
Молодые женщины с закрытыми балаклавами лицами, но с голой грудью встали в ворот здания российского диппредставительства и растянули тканевый плакат, содержащий призыв: «Свободу Pussy Riot». Та же фраза была написана на телах участниц акции, сообщает Nelonen.
Сначала женщины просто стояли на тротуаре, позируя фотографам, затем взялись за руки и принялись водить хоровод. Позже они выстроились в шеренгу перед открывшимися воротами посольства, не позволяя проехать на территорию черному автомобилю.
«Мы художники, представители творческого класса, женщины и матери. Мы делаем это во имя свободы слова», - заявили активистки.
Акция продлилась порядка 20 минут и завершилась с приездом полиции. Были ли привлечены к ответственности участницы финского перформанса, пока не ясно.