Իրանի եւ Թուրքմենստանի նախագահներ Մահմուդ Ահմադինեջադն ու Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը հունվարի 6-ին պաշտոնապես բացել են Դովլեթաբադ-Սերախս-Խանգերան նոր գազատարը: Դա երկրորդ գազատարն է, որով թուրքմենական գազը առաքվելու է Իրան: Դրա երկարությունը կազմում է 30,5 կիլոմետր:
Ահմադինեջադի խոսքով, գազատարի գործարկումը թույլ կտա մղել թուրքմենական գազը ոչ միայն իրանական շուկա, այլեւ Պարսից ծոցի տարածաշրջան: Իր հերթին, Բերդիմուհամեդովը նկատել է, որ շինարարության ավարտը վկայում է գիտա-տեխնիկական առումով բարդ նախագծերի իրականացման գործում երկրների հնարավորությունը:
Ինչպես հայտնում է «Վեստին», գազատարի հզորությունը նախատեսված է տարեկան մինչեւ 12,5 մլրդ խմ գազի փոխանցման համար: Համաձայն տեխնոլոգիական նախագծի, նոր գազատարը միացված է Դովլեթաբադ-Դերյալիկ մայրուղային գազատարին, որը նաեւ ապահովում է թուրքմենական գազը ռուսաստանյան ուղղությամբ առաքումը:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ գազատար է գործում, եւ փորձագետները չեն բացառում, որ նրանով թուրքմենական գազ առաքվի:

Президенты Ирана и Туркмении Махмуд Ахмадинежад и Гурбангулы Бердымухамедов 6 января официально открыли новый газопровод Довлятабад-Серахс-Хангеран. Это вторая труба, через которую туркменский газ будет поставляться в Иран. Его протяженность составляет 30,5 километра.
По слова Ахмадинежада, запуск газопровода позволит вывести туркменский газ не только на рынок Ирана, но и далее в регион Персидского залива. В свою очередь, Бердымухамедов подчеркнул, что успешное завершение строительства показало возможности стран в реализации сложных в научно-техническом отношении проектов.
Как сообщают «Вести», проектная мощность нового трубопровода рассчитана на ежегодную транспортировку до 12,5 млрд. кубических метров газа. Согласно технологической схеме, новый трубопровод подключен к магистральному газопроводу Довлетабад-Дерялык, который также обеспечивает поставки туркменского газа в российском направлении.
Стоит отметить, что между Арменией и Ираном действует газопровод, и эксперты не исключают, что по нему может поставляться туркменский газ.