ՀԱԿ ակտիվիստներն այսօր` օգոստոսի 16-ին «Ազատության» հրապարակից բողոքի երթով շարժվեցին դեպի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան գրասենյակ: Երթի մասնակիցները կոչ էին անում  արդարացնել «Հայ ազգային կոնգրես» ընդդիմադիր դաշինքի ակտիվիստներին»:
ՀԱԿ երիտասարդները ԵԽԽՎ գրասենյակի աշխատակցին նամակ հանձնեցին: Նամակում նշված էր, որ ՀԱԿ երիտասարդների դատապարտումը 2-ից 6 տարվա ազատազրկման՝ անհիմն է եւ նրանց հանդեպ իրականացվել է քաղաքական հաշվեհարդար:
Երթի մասնակից ԱԺ ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ինքը այստեղ է միայն որպես Հայաստանի քաղաքացի: Նա նշեց՝ եթե Տիգրան Առաքելյանն ազատ արձակվի, ապա դա կարող է լինել միայն քաղաքացիական ճնշումների ներքո: Այն դիտարկմանը, թե ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն ասել է, թե Հայաստանի դատաիրավական համակարգում տեղի են ունենում բարեփոխումներ եւ 4 տարի հետո  չենք բախվի այսօրվա խնդիրների հետ, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ դատաիրավական բարեփոխումների մասին ասել է ներկայիս արդարադատության նախարարից առաջ նույն պաշտոնը զբաղեցրած Գեւորգ Դանիելյանը, Դավիթ Հարությունյանը, սակայն ոչինչ չի փոխվել:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. օգոստոսի 9-ին բախում էր եղել ՀԱԿ-ի երիտասարդ ակտիվիստների եւ ոստիկանների միջեւ: Ոստիկանները 7 ակտիվիստի բերման էին ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին եւ քրգործ հարուցել խուլիգանության եւ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության մեղադրանքով: Ակտիվիստների պնդմամբ, ոստիկաններն էլ դաժան ծեծի ենթարկել իրենց:
Հուլիսի 20-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը 6 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել Տիգրան Առաքելյանին, 3 տարվա`  Արտակ Կարապետյանին, եւ երկուական տարվա ` Սարգիս Գեւորգյանին ու Դավիթ Քիրամիջյանին:

YEREVAN. – Opposition Armenian National Congress (ANC) activists held a protest rally from the Yerevan city Liberty Square heading to the office of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Thursday.
The rally participants called to justify the ANC activists. The ANC youth handed over a letter to the PACE Office. The letter says that the ANC activists’ verdict, sentencing them from 2 to 6 years in jail, is baseless and they are victims of political persecutions. The ANC MP Nikol Pashinyan, who also participated in the march, said he is there as a citizen of Armenia. He claimed that if the ANC [sentenced activist] Tigran Arakelyan is released, it will be through civil pressures.
To note, a clash occurred between the ANC activists and police officers on Aug. 9, 2011. Police detained 7 activists and instigated a criminal case bringing hooliganism charges and violence against authority representative. At the same time, the activists claimed that the police officers have severely beaten them. The First Instance Court has sentenced Tigran Arakelyan for 6, Artak Karapetyan for 3, Sargis Gevorgyan and Davit Kiramijyan for 2 years in jail on July 20.