Երեւան-Իջեւան ավտոճանապարհին այսօր` օգոստոսի 17-ին 6.00-ի սահմաններում վթարի հետեւանքով մահացած ամուսինների` 31-ամյա Սեւակ Բաղդասարյանի եւ 29-ամյա Մարինե Բադալյանի երեխաների կյանքին եւս վտանգ է սպառնում, քանի որ երեխաները ծանր վնասվածքներ են ստացել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում փոխանցեցին Սեւանի բժշկական կենտրոնից:
Բժշկական կենտրոնի փոխտնօրեն Արսեն Մարգարյանը նշեց, որ երեխաներին ծանր վիճակում տեղափոխել են Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: «Երկուսն էլ շատ ծանր վիճակում ընդունվել են: Մենք ամեն ինչ արել ենք վիճակը կայունացնելու համար եւ տեղափոխել ենք Երեւան: Հատկապես շատ ծանր էր փոքրի` 1 տարեկան 8 ամսեկան Արծրուն Բաղդասարյանի վիճակը: Մահամերձ վիճակով ենք նրան ընդունել»,- մանրամասնեց Արսեն Մարգարյանը:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից էլ տեղեկացանք, որ երեխաների վիճակը շարունակում է ծանր մնալ: «Երկուսն էլ վնասվածքներ ունեն: 9-ամյա Մհեր Բաղդասարյանը ստացել է գանգի ոսկրի կոտրվածք եւ պատրաստվում է վիրահատության: Իսկ 1 տարեկան 8 ամսեկան Արծրուն Բաղդասարյանը ստացել է գլխուղեղի արյունազեղում, ունի նաեւ ձեռքի, ոտքի եւ ստորին ծնոտի կոտրվածք: Նրան եւս պատրաստվում ենք վիրահատել, բայց ոչ, թե գլուխը, այլ ստորին ծնոտը, ոտքը եւ ձեռքը: Երկուսի վիճակն էլ շատ ծանր է` հատկապես փոքրիկինը եւ այդ վիճակում պետք է գնան վիրահատության»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մանրամասնեցին «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից:
Ի դեպ, 9-ամյա Մհեր Բաղդասարյանը արդեն գիտակցության է եկել, իսկ փոքրիկը դեռ ոչ: Գիտակցության եկած Մհերին չեն պատմել ծնողների հետ կատարվածի մասին վիճակը էլ ավելի չծանրացնելու համար:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Երեւան-Իջեւան ավտոճանապարհին օգոստոսի 17-ին 6.00-ի սահմաններում «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենան (վարորդ 31-ամյա Սեւակ Բաղդասարյան) դուրս է եկել ճանապարհի երթեւեկելի գոտուց եւ բախվել կայանված «Կամազ» ավտոմեքենային: Բախման հետեւանքով 31-ամյա վարորդը եւ նրա կինը` 29-ամյա Մարինե Բադալյանը մահացել են: Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացրել էին ոստիկանության Գեղարքունիքի բաժնից: Իսկ մեքենայի մեջ գտնվող մահացած ամուսինների երեխաները` 9-ամյա Մհեր Բաղդասարյանը եւ 1 տարեկան 8 ամսեկան Արծրուն Բաղդասարյանը, նաեւ ուղեւոր` 21-ամյա Դավիթ Ավետիսյանը տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Սեւանի բժշկական կենտրոն: «Կամազ» ավտոմեքենայի վարորդ, ԼՂՀ բնակիչ 47-ամյա Բորիս Մեջլումյանը եւս մեքենայի մեջ է եղել, բայց բարեբախտաբար վերջինս չի տուժել:

Жизни ребенка погибших в ДТП супругов тоже угрожает опасность. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщили в Севанском медцентре. Напомним, что в аварии, произошедшей 17 августа, погибли супруги - 31-летний Севак Багдасарян и 29-летняя Марине Бадалян.
Как отметил заместитель директора медцентра Арсен Маркарян, ребенка в тяжелом состоянии перевезли в ереванский медцентр «Пресвятой Богородицы». «Оба были приняты в очень тяжелом состоянии. Мы сделали все для стабилизации их положения и перевезли их в Ереван. Особенно тяжелым было состояние младшего – Арцруна Багдасаряна, которому год и 8 месяцев. Мы его приняли при смерти», - пояснил Арсен Маркарян.
Как сообщили в медцентре «Пресвятой Богородицы», состояние ребенка продолжает оставаться тяжелым. «Травмы у обоих. 9-летний Мгер Багдасарян получил перелом черепной кости и готовится к операции. Арцрун Багдасарян, которому год и 8 месяцев, получил кровоизлияние в мозг, имеет переломы руки, ноги и нижней челюсти. Его мы тоже готовимся прооперировать. Состояние обоих очень тяжелое – так и должны быть отправлены на операцию», - сообщили в больнице. 9-летний Мгер уже пришел в сознание, но о случившемся ему пока не рассказывают.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, авария произошла в районе 6 часов утра, когда «Опель» под управлением Севака Багдасаряна выехал в кювет и врезался в припаркованный «Камаз». Кроме семьи Багдасарянов, в Севанский медцентр был направлен также пассажир машины, 21-летний Давид Аветисян. Водитель «Камаза», 47-летний житель Нагорного Карабаха Борис Меджлумян не пострадал.