Մոսկվայի իրավապահները տեղեկություններ ունեն, որ Ռուսաստանի մայրաքաղաքում Ռամադանի ավարտին՝ Ուռազ Բայրամին, ահաբեկչություն է նախապատրաստվում։ Իրավապահները պարզել են նաեւ մահապարտ ահաբեկչի անձը։ Դա Չեչնիայում 1990թ. հունիսի 12-ին ծնված՝ Զելիմխան Մեխտիեւն է։ Life News-ին իրավապահ մարմիններից հայտնել են, որ Մեխտիեւը հայրենի Նաուրի շրջանում հետախուզման մեջ է գտնվում։
Life News-ը փորձել է մանրամասներ ճշտել 22-ամյա Զելիմխանի ազգականներից, ովքեր հերքել են, երիտասարդի հնարավոր մասնակցությունը ահաբեկչությանը եւ վստահեցրել, որ վերջինս վաղուց մեկնել է Լեհաստան։
Նաուրի շրջանից Մեխտիեւների կլանը արդեն վաղուց հայտնի է Մոսկվայի իրավապահներին։ 2003թ.-ին Ուսման եւ Իլիսխան Մեխտիեւները հարձակվել են «Վերածնունդ» բանկի մասնաճյուղերից մեկի վրա, սակայն նրանց դիմադրություն է ցույց տվել բանկի անվտանգությունը, ինչից հետո նրանք ձերբակալվել են։

У московских правоохранителей имеется информация о готовящемся в Москве теракте во время празднования Ураза-Байрам – дня окончания священного для мусульман месяца Рамадан. Правоохранителям известна личность потенциального смертника: это Зелимхан Махтиев, родившийся 12 июня 1990 года в селе Рубежное Чеченской республики.
Источник в правоохранительных органах Москвы сообщил Life News, что у себя на родине в Наурском районе Махтиев давно объявлен в розыск. По имеющейся информации, Махтиев планирует подорвать себя в местах массового скопления людей в праздник Ураза-Байрам в Москве 19 августа.
По данным источника Life News, сами родные Махтиева опровергли информацию об участии Зелимхана в готовящемся теракте. С их слов, молодой человек давно уже эмигрировал в Польшу.
Клан Махтиевых из Наурского района уже попадал в поле зрения московских правоохранителей. Усман и Илисхан Махтиевы в октябре 2003 года напали на охранников филиала банка «Возрождение», но получили отпор от раненных ими сотрудников ЧОП, и вскоре были задержаны.