ԱՄՆ երեք քաղաքացիներ, որոնք 2009թ. հուլիսին ձերբակալվել էին իրանա-իրաքյան սահմանին, առաջիկայում ազատ չեն արձակվելու: Այդ մասին նախօրեին՝ հունվարի 7-ին հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության եւ ազգային անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Ալադդին Բուրուջերդին:
Արեւմտյան լրատվամիջոցների տվյալներով, երեք ամերիկացիներ միամիտ հատել էին իրանական սահմանը՝ ոտքով շրջագայելով Իրանին սահմանակից Քուրդիստան նահանգով: Սակայն իրանական իշխանությունները նրանց լրտեսության մեղադրանք են առաջադրել:
Ինչպես հաղորդում է Mehr գործակալությունը, Բուրուջերդին հայտնել է, որ 2007թ. Իրաքում ԱՄՆ անվտանգության ուժերը ձերբակալել էին իրանցի 5 դիվանագետների: Նրա խոսքով, դիվանագետները պահվում են բանտում արդեն երկու տարի:

Трое граждан США, которые были арестованы на ирано-иракской границе в июле 2009 года, не будут освобождены в ближайшее время. Об этом заявил накануне, 7 января, председатель комиссии по внешней политике и национальной безопасности парламента Ирана Аладдин Буруджерди.
По данным западных СМИ, американцы случайно перешли на иранскую сторону, путешествуя автостопом по находящейся на границе Ирака с Ираном провинции Курдистан. Однако иранские власти предъявили им обвинение в шпионаже.
Как передает агентство Mehr, Буруджерди также сообщил, что в 2007 году в Ираке силами США были арестованы пять иранских дипломатов. По его словам, они удерживаются в тюрьме в течение уже двух лет.