Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը կկայանա հոկտեմբերի 1-5-ը Ստրասբուրգում: Իսկ ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի օրակարգը կհաստատվի սեպտեմբերի 3-ից հետո: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր, խմբակցության ղեկավար, ԵԽԽՎ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով, այս պահին դժվար է ասել Հայաստանին առնչվող ինչ-որ նախագծեր կլինեն, թե ոչ, բայց օրակարգում կա Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների հարցը, ինչի շուրջ, ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի բուռն քննարկում կլինի: Հիշեցենք, որ դեռեւս հուլիսյան նստաշրջանում Նաիրա Զոհրաբյանը հարց էր բարձրացրել պահանջելով ԵԽԽՎ-ից միջազգային փորձաքննության ենթարկել ադրբեջանական դասագրքերը, որոնք հայատյացության, ռասիզմի եւ այլատյացության «կարկառուն» օրինակներ են, ինչը հակասում է Եվրոպայի խորհրդի հիմնարար արժեքներին: Վերջինս խոստացել էր Մարդու իրավունքների հանձնակատարին ուղարկել նաեւ համապատասխան փաստաթղթեր, այդ դասագրքերից քաղվածքներ:
«2 օր առաջ ես այդ ամբողջ փաթեթը ուղարկել եմ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների նոր հանձնակատարին եւ պահանջել որպես ԵԽԽՎ պատգամավոր, որ փորձաքննության ենթարկեն այդ դասագրքերը եւ ուղղակիոերն սանկցիաներ կիրառել ԵԽԽՎ անդամ երկրի` Ադրբեջանի նկատմամբ »,- ավելացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա ներկայացրեց նաեւ ադրբեջանական դասագրքերից ուղարկված քաղվածքները: Օրինակ, 5-րդ դասարանի կենսաբանության դասագրքում հարց է տրվում, թե ո՞վ կարող է ասել մոտավոր քանի հաշմանդամներ կան, որոնք իրենց վերջույթները կորցրել են ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ: Կամ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ 20-21 տարեկան ադրբեջանցիները, որպեսզի թշնամու ուշադրությունը շեղեն իրենց նետում էին բարձր զառիթափերից եւ չնայած ստացված բուժմանը նրանք հաշմանդամներ են: Մեկ այլ, օրինակ, նրանց ներքին վերջույթները չեն աշխատում` կարող եք բացատրել, թե ինչո՞ւ: Նույն կենսաբանության դասագրքում արյան շրջանառության բաժնում երեխաներին ահա այսպիսի մի կենսաբանական խնդիր է առաջարկվում. «1992թ-ին Ղարաբաղում ադրբեջանցիները հայերից փախչելով թաքնվում էին անտառներում, գյուղերում եւ հարցնում, թե մոտավորապես կարող են ասել, թե ինչքա՞ն էր հասնում այդ ժամանակ նրանց սրտի զարկերը եւ բացատրեք, թե ինչու»:
Նաիրա Զոհրաբյանը այդ օրինակներին կցվել է նաեւ ադրբեջանցի հասարակական գործիչ Մարիամ Գյունեշլիի եւ լրագրող Ուլքեր Իսմաիլ Գյուզի բաց նամակները հենց ադրբեջանական գրքերի վերաբերյալ: «Վերջիններս դեռեւս ավելի վաղ իրենց բաց նամակում բարձրաձայնել էին, որ իրենք սարսափում են իրենց երեխաների համար, քանզի իրենց երեխաները կրթվում են ատելության, սադիզմի, ատելություն քարոզող դասգրքերով եւ վախենում են, որ իրենց երեխաները կմեծանան Ռամիլ Սաֆարովներ»,- լրացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
ԱԺ պատգամավորը ակնկալում է, որ մինչեւ հոկտեմբերի 1-ի նստաշրջանը կստանա Մարդու իրավունքների հանձնակատարի պատասխանը: «Ամեն դեպքում հոկտեմբերյան նստաշրջանում կրկին այդ հարցը բարձրացնելու եմ, քանի որ նախատեսված է հանձնակատարի տարեկան զեկույցը, որից հետո նա պետք է պատասխանի ԵԽԽՎ պատգամավորների հարցերին»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Осенняя сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы состоится с 1 по 5 октября в Страсбурге. Повестка сессии будет утверждена после 3 сентября. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила руководитель парламентской фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян.
По ее словам, в данный момент сложно сказать, будут ли включены в повестку сессии проекты, касающиеся Армении, но точно известно, что в повестку будет включен вопрос политзаключенных в Азербайджане, и ожидается бурное обсуждение данного вопроса.
Напомним, что еще на июльской сессии Наира Зограбян поставила вопрос о международной экспертизе азербайджанских учебников, которые являются ярчайшими образцами арменофобии, расизма и ксенофобии, что противоречит основополагающим ценностям СЕ. Она также обещала направить комиссару по правам человека соответствующие документы и выдержки из азербайджанских учебников.
«Два дня назад я отправила этот пакет новому комиссару СЕ по правам человека и потребовала провести экспертизу этих учебников, а также применить санкции к члену ПАСЕ – Азербайджану», - сказала госпожа Зограбян.
Она представила также выдержки из азербайджанских учебников. Например, в учебнике биологии 5-го класса есть вопрос: сколько есть в Азербайджане инвалидов, которые потеряли свои конечности в карабахской войне. Или содержится описание того, как 20-21-летние участники карабахской войны, чтобы отвлечь внимание армян, бросались вниз со скал, и сегодня, несмотря на полученное лечение, они являются инвалидами.  В том же учебнике биологии в разделе по кровообращению детям предлагается решить следующую задачу: «Во время карабахской войны в 1992 году азербайджанцы, убегая от армян, скрывались в лесах и селах. Насколько учащался в это время их пульс, и объясните почему».
Н.Зограбян вместе с вышеописанными примерами приложила также письма азербайджанского общественного деятеля Мариям Гюнешли и журналиста Улькера Исмаила Гюза. «Они еще раньше в своем открытом письме отметили, что им страшно за свих детей, поскольку их дети воспитываются на ненависти и садизме, на учебниках, проповедующих ненависть, и они опасаются, что их дети вырастут Рамилями Сафаровыми», - отметила Н. Зограбян.
Депутат НС Армении надеется, что получит ответ от комиссара по правам человека до начала осенней сессии. «В любом случае, я вновь поставлю этот вопрос на октябрьской сессии, поскольку планируется годовой отчет комиссара, после чего он должен ответить на вопросы депутатов», - сказала она.