Հունգարիայի Արդարադատության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձման վերաբերյալ:
«Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովը, ադրբեջանցի, ով 2004թ. փետրվարի 19-ին ազատազրկված է Հունգարիայում եւ դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման հայ Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար, խնդրել է տեղափոխել Ադրբեջան` 1983թ. ընդունված դատապարտյալների հանձնման ստրասբուրգյան կոնվենցիայի հիման վրա, Ադրբեջանում պատիժը կրելու համար»,- ասվում է նախարարության պաշտոնական կայքում:
«Ադրբեջանը եւ Հունգարիան Կոնվենցիայի անդամներ են: Ըստ Կոնվենցիայի, մեկ երկրի տարածքում դատապարտված անձը կարող է փոխանցվել մյուս երկրի տարածք` պատիժը կրելու նպատակով»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
«Կոնվենցիային համապատասխան՝ տվյալ անձը կարող է դիմել վճիռը կայացրած կամ այն կատարող պետությանը։ Դատավճռի կատարման իրավասու պետական մարմինները շարունակում են դատավճռի իրագործումը կամ այն փոփոխման են ենթարկում դատական կամ վարչական կարգով, այդ պետության որոշմամբ։
Կատարումը շարունակելու դեպքում պետության ղեկավարը պարտավոր է պահպանել դատավճռի իրավական բնույթն ու տեւողությունը, ինչպես նշվել է պետության կողմից դատավճիռը կայացնելիս։
Համաձայն Ադրբեջանի արդարադատության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության՝ Ադրբեջանի ՔՕ համապատասխան, արարքը, որի համար սահմանվել է պատիժ, քրեական հանցագործություն է, որը կարող է պատժվել ցմահ ազատազրկմամբ։
Ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձը կարող է պայմանականորեն ազատ արձակվել ոչ շուտ, քան պատիժը 25 տարի կրելուց հետո։
Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությունը Հունգարիայի պետական կառավարման եւ արդարադատության նախարարությանը նաեւ տեղեկացրել է, որ Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի դատավճիռը չի վերափոխվի, այլ անհապաղ կշարունակվի դրա կատարումը՝ հունգարական դատարանի որոշմանը համապատասխան։
Նկատի ունենալով, որ Ռամիլ Սաֆարովի դեպքում պայմանները բավարարում էին Կոնվենցայիում ամրագրված՝ բանտարկյալների արտահանձնման մասին դրույթին, նրա հանձնումը լիազորվել է Հունգարիայի պետական կառավարման եւ արդարադատության նախարարի կողմից, եւ Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովը այսօր հանձնվել է Ադրբեջանին։
Կոնվենցիայի համաձայն՝ դատավճռի կատարումը կարգավորվում է դատավճռի կատարման մասին երկրի օրենքով, եւ միայն այդ պոտությունը կարող է իրավասու լինել անհրաժեշտ որոշումներ կայացնելու։ Կոնվենցիայի շրջանակում Հունգարիան 2010թ. փոխանցել է տասնմեկ, 2011թ.՝ յոթ, 2012թ.՝ ութ դատապարտյալների։
Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի դեպքում եւս Հունգարիան միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան է գործել»։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է NEWS.am-ը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրամանագրով ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին, ով 2004թ. փետրվարին կացնով սպանել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին:

BUDAPEST. - The Hungarian Ministry of Public Administration and Justice released a statement on the extradition of Ramil Safarov to Azerbaijan.
“Safarov, an Azerbaijani national imprisoned in Hungary since 19 February 2004, sentenced to life imprisonment for murdering Gurgen Margaryan, an Armenian national, has requested his transfer to Azerbaijan in order to serve his sentence in Azerbaijan, according to the 1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons,” the ministerial statement reads.
“Both Azerbaijan and Hungary are parties to the Convention, which was promulgated by Act No. of 1994 by the Hungarian Parliament.
Under the Convention, a person sentenced in the territory of a Party may be transferred to the territory of another Party, in accordance with the provisions of the Convention, in order to serve the sentence imposed on him.
Such a person may express his interest to the sentencing State or to the administering State in being transferred under the Convention. The competent authorities of the administering State shall continue the enforcement of the sentence or convert the sentence, through a judicial or administrative procedure, into a decision of that State. In case of continued enforcement the administering State shall be bound by the legal nature and duration of the sentence as determined by the sentencing State.
According to the information provided by the Ministry of Justice of Azerbaijan, under the Criminal Code of Azerbaijan the act for which the sentence was imposed constitutes a criminal offence that may be punished by life imprisonment.
Persons sentenced to life imprisonment may, at the earliest, be conditionally released after serving a period of twenty-five years.
The Ministry of Justice of Azerbaijan has further informed the Ministry of Public Administration and Justice of Hungary that Ramil Safarov’s sentence will not be converted but will immediately be continued to be enforced, according to the Hungarian judgment.
Since the conditions specified in the Convention for the transfer of sentenced persons have been met in Ramil Safarov’s case, his transfer has been authorized by the Minister of Public Administration and Justice and Ramil Safarov has been transferred to Azerbaijan on Friday.
Under the Convention, the enforcement of the sentence shall be governed by the law of the administering State and that State alone shall be competent to take all appropriate decisions. In 2010 eleven sentenced persons, in 2011 seven sentenced persons while in 2012 eight sentenced persons were and have been transferred abroad from Hungary under the Convention. Hungary does act and is, in Ramil Safarov’s case as well, acting in compliance with the rules of international law,” the statement concluded.
The murder had taken place in Budapest on Feb. 19, 2004, where two Armenian military servicemen were taking part in an English-language course organized by NATO’s Partnership for Peace program.
In 2006, the Budapest court sentenced the Azerbaijani killer to life imprisonment, and without a chance for pardon for thirty years. The reason for the brutal murder was Margaryan's nationality.