Հունգարիայի կողմից մարդասպան Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու հարցի հետ կապված արդարության Հայաստանը կարող է  հասնել իրավական ճանապարհով:  Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց բեռլինցի քաղաքագետ Ալեքսանդր Ռարը:
Քաղաքագետի խոսքով` Հայաստանը պետք է դիմի եվրոպական իրավական ատյաններին. «Մենք գտնվում ենք ԵԱՀԿ միասնական տարածքում, բացի այդ, Հայաստանը նաեւ Եվրախորհրդի անդամ է, եւ հետեւաբար կարող է  օգտագործել այդ կազմակերպությունում գոյություն ունեցող բոլոր իրավական մեխանիզմները»:
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանն այս միջադեպի համատեքստում, ապա Ռարի կարծիքով, ղարաբաղյան խնդիրն այնքան լոկալ է, որ Եվրոպայի համար հերթը դրան չի հասնի, բոլորն անհանգստացած են ֆինանսական ճգնաժամով. «Չեմ պատկերացնում, թե ինչպես է հնարավոր Եվրոպային շահագրգռել տվյալ խնդրի կարգավորման հարցում, քանի որ նա ինքը լուրջ ֆինանսական խնդիրներ ունի: Հուսալ, որ կատարվածի համատեքստում Եվրոպան նորովի կնայի խնդրին, պետք չէ: Դա պատրանք է»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը իր հրամանագրով ներում է շնորհել 2004թ. Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին, վերջինիս Հունգարիայից Ադրբեջան տեղափոխվելուց անմիջապես հետո։
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը խզում է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Երեւանում եւ աշխարհի մի շարք քաղաքներում բողոքի ակցիաներ են ընթանում:

BERLIN. – Armenia may achieve justice for the extradition of the Azerbaijani murderer, having killed the Armenian lieutenant, by Hungary to Azerbaijan. In Baku the murderer was issued amnesty upon his arrival. According to the European expert Alexander Rar, Armenia may settle the issue in the legal sphere, he told Armenian News-NEWS.am.
According to him, Armenia should turn to European legal bodies. As for the Karabakh peace process in the context of the incident, RAR said that the Karabakh conflict is so local that Europe has no time for it. Europe is at the moment concerned about the financial crisis.
Armenian News-NEWS.am reported earlier that Ramil Safarov, a lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on Friday from Hungary, where he was serving a life sentence - and with no expression of either regret or remorse - for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004. As expected, Ramil Safarov’s return to Baku was welcomed, as was his act of murder, by the officials of President Ilham Aliyev’s government and much of Azerbaijani society, and the Azerbaijani president immediately granted him a pardon.
Armenia’s President Serzh Sargsyan announced Friday that Armenia is suspending its diplomatic ties with Hungary. Armenia is holding various protest actions for the second day organized by different organizations. In addition, the Hungarian flag was burnt in front of the Hungarian Consulate in Armenia as a protest action.