Եվրախորհրդարանի արտաքին գործերով հանձնաժողովի  նախագահ Էլմար Բրոքը քննադատել է 2004թ. հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի որոշումը:
«Ես խորապես անհանգստացած եմ Ադրբեջանի նախագահի` Բաքու ժամանելուն պես մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշման կապակցությամբ: Անհանգստացած եմ նաեւ այն փաստից, որ Սաֆարովի կոչումը բարձրացրել են, նրան բնակարան են նվիրել եւ աշխատավարձ տվել ութ տարվա համար:  Ադրբեջանը Հունգարիային գրավոր խոստում է տվել, որ Սաֆարովը Ադրբեջան գալլուց հետո կշարունակի իր ցմահ բանտարկության պատիժը կրել նվազագույնը 25 տարի: Այժմ ստացվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է խոստումը: Ներում շնորհելու մասին որոշմամբ Ադրբեջանը շրջանցել է ԵՄ-ի անդամ երկրի դատարանի կայացրած վճիռը, ինչպես նաեւ մարդասպանին ներկայացրել է իբրեւ ադրբեջանցիների համար օրինակելի վարքի կրող», - ասել է Բրոքը:

Elmar Brok, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the European Parliament, criticised the decision by Azerbaijani President Ilham Aliyev to pardon Ramil Safarov, who has confessed to the murder of Armenian soldier Gurgen Margaryan in Hungary in 2004.
“I am deeply concerned about the decision to pardon Ramil Safarov upon arrival in Baku, to publicly glorify him, promote him to Major rank, pay him 8 years of salary and offer him an apartment. Azerbaijan had given a written promise to the Hungarian authorities that Mr. Safarov would continue to serve his life sentence for at least 25 years when he arrives in Azerbaijan. Now Azerbaijan has broken this promise.
Safarov is an Azerbaijani soldier who murdered the Armenian officer Gurgen Margaryan at their NATO training camp in Budapest in 2004. With the decision to set him free, Azerbaijan is circumventing the valid conviction of the court of an EU Member State and is presenting a murderer as a role model to cheering children in Baku,” Elmar Brok commented.