ՆԱՏՕ-ն ինչպես դաշինքի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի համագործակցության ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում: Այդ մասին սեպտեմբերի 6-ին ԵՊՀ-ի ուսանողների եւ դասախպոսների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդրես Ֆոգ Ռասմուսենը:
«Մենք եւս համագործակցում ենք Ռուսաստանի հետ, ինչը թույլ է տալիս ավելի լավ ապահովել մայրցամաքի կայունությունը: Բոլոր երկրները կարող են մոռանալ անցյալը եւ միայն առաջ նայել», -վստահեցրել է Ռասմուսենը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի կարծիքով Հայաստանը եւ տարածաշրջանը պետք է վերջապես օգտագործեն իրենց ամբողջ մեծ ներուժը` բաց սահմանների ներուժը, ազատ ներդրումները եւ Հայաստանի տնտեսությունում արված ներդրումները, աշխատանքի լավագույն հնարավորությունները. «Գիտենք, թե ինչն է այդ ամենին խանգարում` փակ սահմանները, ականապատ դաշտերը, օդային փակ տարածքները եւ տարածաշրջանի անկայուն վիճակը»:
Ռասմուսենը նշել է, որ տարածաշրջանն աշխարհում մնացած բոլորից շատ արգելքներ ունի հարեւան երկրների հետ, ինչը խանգարում է պետությունների հետագա զարգացմանը. «Մենք պետք է նոր հարաբերություններ կառուցենք տարածաշրջանի պետությունների միջեւ: Ինչ վերաբեում է ԼՂ հիմնախնդրին, ապա ՆԱՏՕ-ն երկու կետ ունի: Առաջին. հակամարտությունը չպետք է լուծվի ռազմական ճանապարհով: Երկրորդ. հակամարտությունը պետք է լուծվի միայն երկխոսության միջոցով»:

НАТО не видит никаких препятствий в сотрудничестве Армении как с блоком, так и с Россией. Об этом на встрече со студентами и преподавателями ЕГУ 6 августа заявил генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен,
«Мы также сотрудничаем с Россией, что позволяет нам всем лучше обеспечивать стабильность на континенте. Все страны могут забыть прошлое и идти только вперед», - заверил Расмуссен.
По мнению генсека НАТО, Армения и этот регион должны, наконец,  использовать весь свой большой потенциал - потенциал открытых границ, свободных вложений и инвестиций в армянскую экономику, лучшие возможности для работы: «Мы знаем, что мешает всему этому – это закрытые границы, минные поля, закрытые воздушные пространства и нестабильность в регионе».
Расмуссен отметил, что регион имеет больше всех остальных в мире барьеров между соседними странами, что мешает дальнейшему развитию государств: «Мы должны построить новые взаимоотношения между странами региона. Что касается проблемы Нагорного Карабаха, то у НАТО есть два пункта. Первый – конфликт не должен решаться военным путем. Второй – конфликт должен решаться только посредством диалога».