ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար ԱՆդերս Ֆոգ Ռասմուսենը, ելույթ ունենալով Բաքվում ` Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայում (ԱԴԱ), կրկին իր մտահոգությունն է հայտնել Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշման շուրջ:
«Ես խորապես անհանգստացած եմ սպա Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշումից: Այն ինչ նա կատարել է 2004 թ-ին, հացագործություն է, ինչը չպետք է փառաբանվի: Դա կոտրում է վստահությունը եւ չի օգնում խաղաղ գործընթացին»,-ասել է Ռասմուսենը, ում խոսքերը մեջբերվել է գլխավոր քարտուղարի  Twitter-ի պաշտոնական էջում:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաեւ հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցի ռազմական լուծում գոյություն չունի: «Hակամարտության հարցում առաջընթացի միակ ճանապարհը` երկխոսությունը, փոխզիջումը եւ համագործակցությունն են»,-ասել է Ռասմուսենը, փոխանցում է Trend-ը:
«Տարածաշրջանում լարվածությունը պետք է նվազեցվի եւ պետք է ձեռնարկել բոլոր միջոցները համագործակցության եւ հաշտության համար»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ նախօրեին Երեւանում Ռասմուսենը խոստացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ իր մտահոգությունը հայտնել տվյալ հարցի վերաբերյալ:
«Ադրբեջանում հանդիպմանը ես Ադրբեջանի նախագահին փոխանցելու եմ իմ ուղերձը, որ շատ պարզ եւ ակնհայտ է, ես իսկապես մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու փաստով: 8 տարի առաջ տեղի ունեցածը հանցագործություն էր եւ այն չպետք է փառաբանվի: Այս ուղերձը ես վաղը կփոխանցեմ Ադրբեջանի նախագահին»,- ասել էր  ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Ադրբեջանցի զինծառայոց Ռամիլ Սաֆարովը, ով 2004 թ-ին Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի` «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցող անգլերեն լեզվի դասընթացի ժամանակ կացնահարել է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին եւ  ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել Հունգարիայի դատարանի կողմից,  2012 թ-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայից արտահանձնվել է Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում են շնորհել եւ բարձրացրել են զինվորական կոչումը:
Նույն օրը Հայաստանը կասեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Հայաստանում եւ ողջ աշխարհում տեղի են ունենում բողոքի բազմաթիվ ակցիաներ:

BAKU. – Speaking at the Diplomatic Academy of Azerbaijan, in Baku, NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen yet again expressed his concerns over Azerbaijan’s decision to grant Ramil Safarov pardon.
“I’m deeply concerned by Azerbaijan’s decision to grant officer Ramil Safarov pardon. What he committed in 2004 is a crime, which shall not be glorified. This breaks the trust and doesn’t help the [Nagorno-Karabakh] peace process,” said Rasmussen, whose words are quoted in his official Twitter account.
Also, the NATO Secretary General informed that the Karabakh conflict has no military solution. “The sole road to progress is dialogue, compromise, and cooperation,” noted Rasmussen, Trend News Agency of Azerbaijan reports.
“The regional tension must be reduced, and all the measures must be taken for cooperation and reconciliation,” he remarked.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, during his meeting in Baku, Anders Fogh Rasmussen will express his concerns, which are very clear, Rasmussen himself stated this Thursday during his joint briefing with Armenia’s President Serzh Sargsyan.
“During my meeting in Azerbaijan I will convey to Azerbaijan’s president my message, which is very simple and apparent. I’m truly concerned by the granting of pardon to Ramil Safarov. What occurred eight years ago was a crime, and it must not be glorified. I will convey this message tomorrow [Friday] to Azerbaijan’s president,” Anders Fogh Rasmussen had stated.
To note, Ramil Safarov, a lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31 from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004.