ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար ԱՆդերս Ֆոգ Ռասմուսենը, ելույթ ունենալով Բաքվում ` Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայում (ԱԴԱ), կրկին իր մտահոգությունն է հայտնել Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշման շուրջ:
«Ես խորապես անհանգստացած եմ սպա Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշումից: Այն ինչ նա կատարել է 2004 թ-ին, հացագործություն է, ինչը չպետք է փառաբանվի: Դա կոտրում է վստահությունը եւ չի օգնում խաղաղ գործընթացին»,-ասել է Ռասմուսենը, ում խոսքերը մեջբերվել է գլխավոր քարտուղարի  Twitter-ի պաշտոնական էջում:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաեւ հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցի ռազմական լուծում գոյություն չունի: «Hակամարտության հարցում առաջընթացի միակ ճանապարհը` երկխոսությունը, փոխզիջումը եւ համագործակցությունն են»,-ասել է Ռասմուսենը, փոխանցում է Trend-ը:
«Տարածաշրջանում լարվածությունը պետք է նվազեցվի եւ պետք է ձեռնարկել բոլոր միջոցները համագործակցության եւ հաշտության համար»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ նախօրեին Երեւանում Ռասմուսենը խոստացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ իր մտահոգությունը հայտնել տվյալ հարցի վերաբերյալ:
«Ադրբեջանում հանդիպմանը ես Ադրբեջանի նախագահին փոխանցելու եմ իմ ուղերձը, որ շատ պարզ եւ ակնհայտ է, ես իսկապես մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու փաստով: 8 տարի առաջ տեղի ունեցածը հանցագործություն էր եւ այն չպետք է փառաբանվի: Այս ուղերձը ես վաղը կփոխանցեմ Ադրբեջանի նախագահին»,- ասել էր  ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Ադրբեջանցի զինծառայոց Ռամիլ Սաֆարովը, ով 2004 թ-ին Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի` «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցող անգլերեն լեզվի դասընթացի ժամանակ կացնահարել է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին եւ  ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել Հունգարիայի դատարանի կողմից,  2012 թ-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայից արտահանձնվել է Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում են շնորհել եւ բարձրացրել են զինվորական կոչումը:
Նույն օրը Հայաստանը կասեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Հայաստանում եւ ողջ աշխարհում տեղի են ունենում բողոքի բազմաթիվ ակցիաներ:

Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмсуссен, выступая в Баку в Азербайджанской дипломатической академии (АДА), вновь выразил обеспокоенность решением Азербайджана помиловать Рамиля Сафарова.
«Я глубоко обеспокоен решением Азербайджана помиловать офицера Рамиля Сафарова. То, что он совершил в 2004 году, является преступлением, которое не должно восхваляться. Это подрывает доверие и не способствует мирному процессу», - сказал Расмуссен, слова которого приведены на официальной странице генсека в Twitter.
Генсек НАТО также заявил, что военного решения нагорно-карабахского конфликта не существует. «Единственный путь продвижения вперед в конфликте - это диалог, компромисс и сотрудничество», - сказал Расмуссен, передает Trend.
«Напряженность в регионе должна быть снижена и должны быть приняты меры для содействия сотрудничеству и примирению», - сказал он.
Как ранее сообщало Новости Армении- NEWS.am, днем ранее в Ереване Расмуссен обещал на предстоящей встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым выразить свою обеспокоенность по данному вопросу.
«На встрече с президентом Азербайджана я передам ему свое послание, очень ясное и очевидное, я действительно серьезно обеспокоен фактом помилования Рамиля Сафарова. Совершенное 8 лет назад было преступлением, и оно не заслуживает прославления. Этот мессидж я завтра передам президенту Азербайджана», - заявил генсек НАТО. Он также заявил, что  амнистия не поможет мирному урегулированию карабахской проблемы.
«Конфликт не должен возобновляться между двумя странами, напряженность должна ослабевать, а не усиливаться», - подчеркнул Расмуссен.
Азербайджанский военнослужащий Рамиль Сафаров, который в 2004 году в Венгрии на курсах НАТО зарубил топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна и был приговорен к пожизненному заключению, 31 августа 2012 года был передан Венгрией Азербайджану, где его помиловали, повысили в звании и осыпали почестями как национального героя.
В тот же день Армения приостановила дипломатические отношения с Венгрией. В Армении и по всему миру состоялись акции протеста против экстрадиции и помилования убийцы.