Ռուսաստանի Օրենբուրգի մարզում սպանված Արմեն Սարգսյանի գործը փոխանցվել է դատարան: Դատարանի առաջ կկանգնեն Ներքին գործերի քաղաքային վարչության հինգ ոստիկան, ովքեր մեղադրվում են ծառայողական իշխանության չարաշահման եւ դաժան սպանության մեջ:
Հետաքննության վարկածով, 2011 թ-ի սեպտմեբրի 18-ի երեկոյան մեղադրյալներից երկուսը Արմեն Սարգսյանից ցուցմունք կորզելու նպատակով ֆիզիկական բռնություն են գործադրել (Սարգսյանը կասկածվել է մի շարք հանցագործությունների կատարման մեջ): Մեղադրյալները ծեծել են կասկածյալին, նրան կապկպել են պարաններով, էլեկտրահարել են եւ խեղդել հակագազով: Արդյունքում Սարգսյանը մահացել է վրա հասած մեխանիկական շնչահեղձությունից:
Մեղադրյալներից երեքը վերոնշյալ հանցագործության ականատեսն են եղել, սակայն ոչինչ չեն ձեռնարկել հակաիրավական գործողություններին վերջ տալու եւ կասկածյալին օգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդում է NEWSru.com-ը, սկզբնական շրջանում ոստիկանները ցանկացել են չոր դուրս գալ այս պատմությունից: Օրենբուրգյան շրջանի վարչությունից վստահեցնում էին, որ նրանց աշխատակիցները մեղավոր չէն, իբր հարցաքննության ժամանակ Արմեն Սարգսյանը վատ է զգացել իրեն, ընկել է գետնին, իսկ ոստիկանները «Շտապ օգնություն» են կանչել նրա համար: ՆԳՆ-ի վարկածով, մահը վրա է հասել սրտի սուր անբավարարությունից:

The case into the death of Armen Sargsyan, who was killed in Orenburg, Russia, has been transferred to court. As a result, five police officers—who are charged with abuse of official power and brutal murder—will stand trial.
According to the investigation supposition, two of the accused resorted to physical violence against Sargsyan in order to obtain evidence from him under duress, on September 18, 2011, as Sargsyan was suspected with committing several crimes. The accused beat him, tied him with a rope, electrocuted him, and suffocated him with a respirator. As a result, Sargsyan died because of the mechanical suffocation.
And the other three accused, who were eyewitnesses to this incident, did nothing to stop it.
According to NEWSru.com, the police officers initially tried to come out from this situation unscaved. The Orenburg Regional Police Department was assuring that their officers were not guilty, claiming that Armen Sargsyan had fallen ill during questioning and fallen on the ground, and the officers had called for an “ambulance.” The Internal Affairs Ministry assumes that Sargsyan had died of acute heart failure.