Հալեպում բախումների ընթացքում զոհվել է մեկ հայ: Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է հայկական համայնքի աղբյուրը, Նոր Գյուղ թաղամասում զոհված տղամարդու անունը ճշտվում է: Բախման եւ պայթյունի հետեւանքով վնասվել է հայերին պատկանող անշարժ գույքը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ նախօրեին Հալեպում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհերի թվում հայեր չենեղել: Հալեպի Քուրա Արդիա թաղամասում պայթյունը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 9-ին: Ավերվել էին երկու հիվանդանոցների շենքերը, ինչպես նաեւ դպրոցներ եւ բնակելի տներ:
Ըստ նախնական տվյալների` զոհվել են 27 խաղաղ բնակիչ, 64-ը` վիրավորվել: Ըստ սիրիական տեղեկատվական Sana գործակալության` ահաբեկիչները տոննայից ավելի պայթուցիկ են կիրառել, որը տեղակայված է եղել միկրոավտոբուսում: Զոհվածների շարքում են երկու հիվանդանոցների բժշկական անձնակազմերը: Ըստ հայկական համայնքի ներկայացուցչի` հայկական թաղամասերում իրավիճակը նույնն է:

ALEPPO. – An Armenian died during the clashes in Aleppo, Syria. The identity of the man, who died in New Geghi region, is being clarified, Armenian community representative in Aleppo told Armenian News-NEWS.am. Property of the Armenians also in endangered as a result of the clashes and explosions.
It was earlier reported, that no Armenian suffered due to the explosion in Aleppo, which occurred on Sept. 9 and which ruined the two major hospitals. As a result of the blast, schools and houses nearby also were destructed, while 27 peaceful residents died and 64 are reported to be injured. The terrorists used over a ton of explosive material, placed in a minibus, Syrian SANA information agency reports. The situation continues to be the same in the Armenian district of the city.
“It is a complicated moral and economic situation and population wants to leave the city,” the representative said.