Հունգարաադրբեջանական գործարքին միջազգային հանրության մոտեցումը միաձայն մոտեցում էր եւ միասնական արձագանք:  Այդ մասին այսօր` սեպտեմբերի 11-ին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Հարցին, թե Հայաստանը ինչպե՞ս է գնահատում եվրակառույցների նման կեցվածքը եւ այս պայմաններում դարձյալ պետք է վերադառնամ Արեւելյան Գործընկերության ծրագրին, ինչպե՞ս է պատկերացնում հետագա զարգացումը Eastern Partnership ծրագրի, Նալբանդյանն ասել է. «Չկա որեւէ միջազգային կառույց, որ իր բացասական վերաբերմունքը չհայտներ այս գործարքի վերաբերյալ:  Եվրամիության կողմից ոչ միայն այդ հայտարարությունն է հնչել, որին Դուք հղում եք կատարում, նաեւ այլ հայտարարություններ են հնչել ներառյալ Եվրոպական Միության անդամ երկրների կողմից»:
«Այս վերջին օրերի ընթացքում տասնյակ հեռախոսազանգեր եմ ստացել տարբեր երկրների արտգործնախարարներից, ներառյալ նաեւ Եվրոպական Միության անդամ երկրներից, որոնք իրենց միանշանակ վերաբերմունքն են արտահայտել ադրբեջանահունգարական այս գործարքի կապակցությամբ: Չկա որեւէ մի երկիր, որն այսօր կարող է արտահայտել իր աջակցությունը կատարվածին, չկա մի երկիր որ արտահայտի իր աջակցությունը Ադրբեջանին»,- նշել է Նալբանդյանն ու հավելել. «Ո՞վ կարող է արտահայտել այս պայմաններում իր աջակցությունն Ադրբեջանին: Միգուցե համար մեկ հոգեբուժական հիվանդանոցի կոլեկտիվը, որը նամակ էր հղել Ադրբեջանի նախագահին եւ այն  մի քանի օր շարունակ տեղադրված էր Ադրբեջանի նախագահական կայքում»:

Отклик и реакция международного сообщества на сделку между Венгрией и Азербайджаном были однозначными. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на состоявшейся 11 сентября совместной пресс-конференции с главой МИД Люксембурга Жаном Ассельборном.
На вопрос о том, как относится Армения к оценкам европейских структур и каким будет дальнейшее участив программе «Восточное партнерство», Налбандян отметил, что нет международной структуры, которая бы не выразила негативного отношения к этой сделке.
«В течение последних дней я получил десятки телефонных звонков от глав МИД разных стран, в том числе стран ЕС, которые выразили однозначное отношение к этой сделке. Нет ни одной страны, которая выразила бы содействие  происшедшему, нет  ни одной страны, которая выразила бы содействие Азербайджану», - подчеркнул Эдвард Налбандян, добавив: «Кто в этих условиях может выразить содействие Азербайджану? Возможно, коллектив психиатрической больницы номер один, направивший письмо президенту Азербайджана и это письмо несколько дней красовалось на сайте президента Азербайджана».