Հայաստանում ԱՄՆ քաղաքացիներին հնարավոր սպառնալիքի մասին նախազգուշացումը պայմանավորված է առաջին հերթին Հայաստանի աշխարհագրական դիրքով եւ այն տարածաշրջանին մոտ գտնվելով, որտեղ ահաբեկչություններ են տեղի ունենում, NEWS.am-ին հայտնեցին ԱՄՆ պետքարտուղարությունում` մեկնաբանելով ԱՄՆ քաղաքացիների համար հնարավոր սպառնալիք ներկայացնող երկրների ցանկում Հայաստանին ներառելու մասին տեղեկությունը:
«Դա ստանդարտ ընթացակարգ է, որն օգտագործվում է ահաբեկչություններից հետո, եւ ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունների թիվը, որոնք նման նախազգուշացում են արել քաղաքացիներին, անցնում է 50-ը»,-հայտարարեց պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով` Հայաստանին այդ ցուցակում ընդգրկելը որեւէ հատուկ պատճառով պայմանավորված չէ, այլ առաջին հերթին հաշվի է առնվել երկրի աշխարհագրական դիրքը:
Ավելի վաղ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել էր, որ Լիբիայում եւ Եգիպտոսում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունների վրա հարձակումներից հետո դեսպանատունն իր քաղաքացիներին նախազգուշացնում է ահաբեկչական ակտերի եւ բռնության սպառնալիքի մասին: Նախօրեին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը տարածել էր հաղորդագրություն, ըստ որի «Կահիրեում ԱՄՆ դեսպանատան եւ Լիբիայում ԱՄՆ հյուպատոսության հետ կապված վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը կոչ է անում ԱՄՆ քաղաքացիներին զգոն մնալ»:
Ինչպես հաղորդվել էր, Հայաստանում ԱՄՆ դեսանատունը, ի թիվս Բուրունդիում, Քուվեյթում, Սուդանում, Թունիսում, Զամբիայում եւ Եգիպտոսում ԱՄՆ դեսպանատների, նախազգուշացում է ստացել հնարավոր սպառնալիքի եւ հակաամերիկյան բողոքի ակցիաների մասին` Բենգազիում ԱՄՆ հյուպատոսության վրա գրոհից հետո, որի ժամանակ սպանվել էր դեսպանն ու եւս երեք դիվանագետ:

Предупреждение о возможной угрозе гражданам США в Армении обусловленно прежде всего географическим местоположением Армении и ее близостью к региону, где происходят терракты, заявили агентству Новости Армении-NEWS.am в Государственном Департаменте Соединенных Штатов, комментируя информацию о причинах включения Армении в список стран, в которых возможна угроза гражданам США.
«Это стандартная процедура, которая используется после террактов, и число американских дипломатических миссий, в которых были сделанны подобные предупреждения для граждан США, уже превысило 50», - заявил представитель Госдепа.
По его словам, включение Армении в этот список не обусловленно какими-либо особыми причинами, а сделанно прежде всего ввиду географического местоположения страны.
Ранее посольство США в Армении заявило, что в свете последних нападений на миссии США в Египте и Ливии, посольство предупреждает об угрозе террористических актов и насилия против американских граждан. В заявлении, опубликованном на официальном сайте посольства, дипмиссия призывает американских граждан быть бдительными и предпринять соответствующие шаги для повышения информированности о безопасности.
«Гражданам США, путешествующим или проживающим в Армении, настоятельно рекомендуется сохранять бдительность и иметь представление об обстановке, проводить мониторинг новостей и предпринять соответствующие шаги для укрепления своей личной безопасности»,- говорится в заявлении.
Как сообщалось ранее, посольство США в Армении наряду с американскими посольствами в Бурунди, Кувейте, Судане, Тунисе, Замбии и Египте, получило предупреждение о возможной угрозе и анти-американских протестах после атаки на консульство Соединенных Штатов в Бенгази, в результате которого был убит посол и еще трое американских граждан. Посольства Соединенных Штатов в упомянутых странах рекомендовали своим гражданам быть особо осмотрительными. Предостережения, опубликованные на сайтах посольств не упоминают каких-либо конкретных угроз для американцев, но отмечают, что возможные демонстрации могут быть насильственными.