Սեպտեմբերի 13-ին մեկնարկել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պաշտոնական այցելությունը Եվրոպական Միությունում նախագահող Կիպրոսի Հանրապետություն: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին Արտաքին գործերի նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Նիկոսիայում, ժամանումից անմիջապես հետո, Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Դեմիտրիս Խրիստոֆիասը: Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին` Կիպրոսի ղեկավարն ասել է, որ իր մոտ թարմ են եղբայրական Հայաստան այցելության հիշողությունները, որտեղ արժանացել է ամենաջերմ ընդունելության, եւ ուրախ է, որ հնարավորություն է ունեցել 2011 թ. պետական, ապա եւ աշխատանքային այցելություններով ընդունել Կիպրոսում ՀՀ նախագահին: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանը Կիպրոսի նախագահին փոխանցել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույններն ու բարեմաղթանքները եւ նշել, որ նախագահ Սարգսյանն առանձնահատուկ ջերմությամբ է հիշում 2011 թ. Կիպրոս կատարած իր այցելությունները:
Կիպրոսի նախագահն ու Հայաստանի արտգործնախարարը գոհունակությամբ նշել էին, որ վերջին տարիներն առանձնացել են Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ շփումների ինտենսիվությամբ, եւ որ համատեղ ջանքերով երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի վրա են բարձրացվել եւ առկա է երկուստեք պատրաստակամություն դրանք առավել ամրապնդելու եւ խորացնելու համար: Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ հայ-կիպրական հարաբերությունները կարելի է օրինակելի որակել իրենց փոխըմբռնման եւ փոխվստահության բարձր մակարդակով: Նախագահ Խրիստոֆիասը հանգամանալից ներկայացրել է կիպրական հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակը: Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Կիպրոսի Հանրապետության կառուցողական մոտեցումը եւ նախաձեռնությունները՝ ուղղված կիպրական հիմնախնդրի լուծմանը, եւ ափսոսում է, որ թուրքական կողմը պատշաճ կերպով չի արձագանքում այդ նախաձեռնություններին: Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը կարեւորել է 2011թ. ՀՀ Նախագահի՝ Նիկոսիա պետական այցելության շրջանակներում ընդունված համատեղ հռչակագիրը, որտեղ ամրագված է փոխադարձ աջակցությունը կիպրական եւ արցախյան հիմնախնդիրների կարգավորման վերաբերյալ միմյանց մոտեցումներին: Նախագահ Խրիստոֆիասը տեղեկացրել է նաեւ եվրագոտու ճգնաժամի հետեւանքները վերացնելու նպատակով իրականացվող քայլերի մասին: ԵՄ-ում Կիպրոսի նախագահության համատեքստում հանդիպմանը անդրադարձ է արվել Հայաստան – Եվրոպական Միություն համագործակցությանը, Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման գործընթացին, խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրի բանակցություններին:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Կիպրոսի ղեկավարին ներկայացրել է հունգարա-ադրբեջանական գործարքի արդյունքում ադրբեջանցի մարդասպանի ազատ արձակումից հետո ստեղծված իրավիճակը՝ այդ առումով բարձր գնահատելով միջազգային հանրության միահամուռ եւ միանշանակ արձագանքը:
Կիպրոսի նախագահը խնդրել է իր ողջույնները, ինչպես նաեւ Հայաստանի անկախության 21-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորանքները փոխանցել եղբայրական Հայաստանի Նախագահին եւ ժողովրդին:

YEREVAN. – Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian’s official visit to the Republic of Cyprus—which currently chairs the European Union—kicked off Thursday, MFA press service informed Armenian News-NEWS.am.
Immediately upon arrival in the capital city Nicosia, Nalbandian was received by Cypriot President Dimitris Christofias, who stated that he still has fond memories from his visit to Armenia and that he was happy to receive Armenia’s President in Cyprus in 2011.
Minister Nalbandian conveyed to Christofias Armenian President Serzh Sargsyan’s greetings and well wishes, and noted that Sargsyan likewise fondly remembers his visits to Cyprus.
The Cypriot President and the Armenian FM noted that the contacts between Armenia and Cyprus have become more intensive in the past several years and the bilateral ties are on a new level. They shared the view that Armenian-Cypriot relations can be considered exemplary.
Subsequently, Dimitris Christofias thoroughly presented the current developments in the settlement of the Cyprus issue. In his turn, Edward Nalbandian noted that Armenia highly appreciates Cyprus’ constructive approach and initiatives toward the resolution of this matter, but expressed regret that the Turkish side is not properly responding to these initiatives. In this context, Nalbandian underscored the joint declaration, which was adopted during Armenian President’s visit to Nicosia, and which specifies mutual support of one another’s approach with respect to settlement of the Cyprus and Nagorno-Karabakh issues.
President Christofias also informed that the Armenia-European Union (EU) cooperation was reflected on during a meeting in the context of Cyprus’ EU chairmanship.
Separately, Armenia’s FM briefed the Cypriot President on the developments following the Azerbaijani murderer’s release as a result of a Hungarian-Azerbaijani arrangement and, in this regard, he highly appreciated the international community’s unanimous and unequivocal response to this incident.
On the evening of the same day, Edward Nalbandian attended a reception devoted to the 21st anniversary of Armenia’s independence and the 20th anniversary of diplomatic ties between Armenia and Cyprus.
“The Armenian-Cypriot interstate relations have a special content and quality. We have signed more than twenty agreements, which are foundations for implementing projects. There is an effective cooperation between the two parliaments. Today we have a firm will to open up new horizons. Restitution of the Armenian statehood was the Armenian people’s age-old dream. This is the accomplishment of our people,” Armenia’s FM specifically said in his welcoming remarks.
Cypriot President Dimitris Christofias likewise addressed and congratulated the reception attendees.