Իրանը եւ Ռուսաստանը  երկկողմանի առեւտրային գործառնություններում կհրաժարվեն դոլարի կիրառումից: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանում Իրանի  դեսպան Սեյեդ Ռեզա Սաջադին:
Ինչպես հաղորդում է Fars-ը, դեսպանը հայտնել է, որ դոլարը ոուբլով փոխարինելու առաջարկը արել էր Ռուսաստանի  նախագահ Դմիտրի Մեդվեւդեւը` Աստանայում  իրանցի գործընկերոջ` Մահմուդ Ահմադինեժադի  հետ հանդիպման ժամանակ:
«Այսուհետ մենք այս սկզբունքով ենք համագործակցել եւ մեր առեւտրի մի մասը իրականացվել է ռուբլով»,-ասել է նա:
Նման մոտեցում կա նաեւ Ռուսաստանի կողմից, կարծում է դիվանագետը, ավելացնելով, որ  «Մոսկվան դեմ է Իրանի նկատմամբ միակողմանի պատճամիջոցներին, որը կիրառվում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի շրջանակներում, այդ թվում Իրանի Կենտրոնական բանկի վերջին պատժամիջոցների նկատմամբ»:
Ռուսները հստակ հայտարարել են, որ նրանք չեն ընդունում այդ պատժամիջոցները եւ Իրանի միջուկային խնդիրը լուծումը տեսնում են միայն բանակցությունների ճանապարհով:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Իրանը հետեւողականորեն դոլարը փոխարինում է այլ արժույթներով` արտաքին աշխարհի հետ առեւտրային գործարքներում:  օրինակ Հնդկաստանի, Չինաստանի եւ Ճապոնիայի  հետ նավթային առեւտրում Իրանը այլընտրանքային արժույթի է անցել:

Иран и Россия отказываются от доллара в ходе двусторонних торговых операций. Об этом заявил посол Ирана в России Сейед Реза Саджади.
Как сообщает Fars, посол заявил, что предложение о замене доллара США на рубль и риал было поднято президентом России Дмитрий Медведев в ходе встречи со своим иранским коллегой Махмудом Ахмадинежадом в Астане в кулуарах заседания Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
«С тех пор мы действовали на этой основе, и часть нашей торговли осуществлялась в рублях», - сказал он. Дипломат добавил, что «многие иранские трейдеры используют рубль для своих торговых операций».
Существует подобный интерес к этому и в России, считает дипломат, добавив, «что Москва выступает против односторонних санкций в отношении Ирана, принятыми за пределами компетенций Совета Безопасности ООН, в том числе последних санкций относительно Центрального банка Ирана (CBI)».
Россияне четко заявили, что они не будут принимать эти санкции и ядерную проблему Ирана можно разрешить только путем переговоров.
В течение последних двух лет Иран последовательно идет на замену доллара с другими валютами в торговле с внешним миром. Например, Иран перешел на альтернативные валюты в торговле нефтью с Индией, Китаем и Японией. В конце ноября, Резервный банк Индии (RBI), выдал необходимые разрешения Центральному банку Ирана на открытие счетов в рупиях с двумя индийскими банками - УКО и IDBI.