Հայաստանում ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունների անցկացումը ոչ մի կապ չունի տարածաշրջանում իրավիճակի հետ: Այս մասին այսօր` սեպտեմբերի 15-ին կայացած ասուլիսում նշել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի վարչության պետ, գեներալ-մայոր Անատոլի Յակովլեւը:
Նրա խոսքով` զորավարժությունների անցակացումը նախատեսված էր դեռեւս նախորդ տարի, սակայն հետո հետաձգվել էր: Նշենք, որ «Փոխգործակցություն- 2011»-ն անցկացվել էր Տաջիկստանում, իսկ ՀԱՊԿ առաջին զորավարժությունները տեղի են ունեցել Ղազախստանում` 2009թ., հետո Ռուսաստանում`2010-ին:
Զորավարժություններն ուղղված են յուրաքանչյուր անդամ երկրի մարտունակության բարձրացմանն ու միաժամանակ ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ ստորաբաժանումների գործողությունների համակարգմանը: «Հակառակորդը պայմանական է` առանց որեւէ երկրի հետ կապելու, հարցեր չառաջացնելու համար»,- նշել է Յակովլեւը:
Պաստասխանելով հարցին, թե որքան ժամանակ է անհրաժեշտ իրական սպառնալքի դեպքում ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ-ի գործողությունն սկսելու համար, գեներալը նշեց, որ յուրաքանչյուր դեպքում գործողությունները կախված են իրավիճակից. «Երկրի ղեկավարությունը որոշում է կայացնում: Գործողություններին մասնակցող ստորաբաժանումների թվային կազմից է կախված նրանց արագ գործի անցնելը»,- ասել է Յակովլեւը:

Проведение учений КСОР ОДКБ «Взаимодействие – 2012» в Армении никоим образом не связано с обстановкой в регионе. Об том на брифинге 15 сентября заявил начальник управления Объединенного штаба ОДКБ, генерал-майор Анатолий Яковлев.
По его словам, проведение учений КСОР ОДКБ планировалось еще в прошлом году, однако затем было перенесено на 2012 год. Напомним, что учения  «Взаимодействие -  2011» прошли в Таджикистане. Первые учения КСОР ОК прошли  в Казахстане в 2009 году, вторые – в 2010 году в России.
Учения нацелены на повышение обороноспособности каждого государства-члена в отдельности и одновременно на повышение координации действий подразделений КСОР ОДКБ. «Противник условный, без привязки к каким-либо конкретным сопредельным государствам, дабы не вызывать никаких вопросов», - отметил Анатолий Яковлев.
Отвечая на вопрос о том, сколько времени понадобится на развертывание КСОР ОДКБ в случае конкретной угрозы, генерал заметил, что действия в каждом конкретном случае зависят от обстановки. «Руководство государства принимает решение. В зависимости от численного состава задействованных подразделений зависит время их оперативного развертывания», - напомнил Анатолий Яковлев.