Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում սեպտեմբերի 9-14-ը Հեռուստաընկերության եւ ռադիոյի միջազգային ակադեմիայի  Էլեկտրոնային լրատվամիջոցների միջազգային դպրոցի  շրջանակում  տեղի է ունեցել արտասահմանցի  ռուսալեզու  լրագրողների միջազգային սեմինարների շարք:
Ինչպես NEWS.am-ին հաղորդել են Հեռուստաընկերության եւ ռադիոյի միջազգային ակադեմիայից, սեմինարները տեղի են ունեցել Չինաստանի կենտրոնական հեռուստաընկերության ռուսալեզու հիքմի վրա:
Դասընթացներին մասնակցել են արտասահմանցի ռուսալեզու ավելի քան 50 ներկայացուցիչներ: Ծրագրում ներառված են մոսկովյան առաջատար համալսարանների դասախոսների, նշանավոր լրագրողների եւ մեդիա ոլորտի մասնագետների վարպետության դասընթացներ:
«Էլեկտրոնային լրատվամիջոցների միջազգային դպրոց» ծրագիրը Հեռուստաընկերության եւ ռադիոյի միջազգային ակադեմիայի կողմից իրականացվում է 3 տարի շարունակ ` Ռուսաստանի  լրագրողների միության եւ  Ռուսաստանի տպագիր եւ զանգվածային հաղորդակցության դաշնային գործակալության աջակցությամբ: Սեմինարների ավարտին մասնակիցները դասընթացների մասնակցության վկայական են ստանում:

В столице Китая Пекине 9 – 14 сентября в рамках Международной школы электронных СМИ Международной академии телевидения и радио (IATR) прошел цикл международных семинаров для журналистов зарубежных русскоязычных СМИ.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в Международной академии телевидения и радио, семинары прошли на базе русскоязычного телеканала Центрального телевидения Китая «CCTV-Русский».
В курсе приняли участие более 50 представителей зарубежного русскоязычного вещания. В программе - мастер-классы преподавателей ведущих университетов Москвы, известных журналистов и специалистов в области медиа.
Проект «Международной школы электронных СМИ  IATR» реализуется Международной академией телевидения и радио на протяжении трёх лет при поддержке Союза журналистов России, Федерального агентства России по печати и массовым коммуникациям. По окончании семинаров слушатели получают сертификат о прохождения курсов повышения квалификации в  Международной школе электронных СМИ  IATR.