Սեպտեմբերի 17-ից Վրաստանում հանրային դպրոցներում եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում  մեկնարկում է ուսումնական տարին:
Ուսումնական տարին բաղկացած կլինի երկու կիսամյակից, շարունակական արձակուրդներ կլինեն հունվարին եւ Սուրբ զատիկի տոներին: 1-ին եւ 12-րդ դասարանցիները ուսումնական տարին կավարտեն մայիսին, իսկ մնացած դասարանների աշակերտները` հունիսի կեսերին, հաղորդում է «Նովոստի- Գրուզիան»: Գործակալության տվյալներով` անվճար դասագիրք կստանան սոցիալապես անապահով ընտանիքների, բազմազավակ ընտանիքների եւ 2008 թ-ի օգոստոսյան պատերազմում զոհվածների երեխաները:
Այս տարի նույպես, ինչպես եւ անցյալ տարի, բոլոր առաջին դասարանցիները անվճար նեթբուքեր կստանան: Վրաստանի Կրթության նախարարության մամուլի ծառայության տվյալներով Վրաստանում ծրագրի շրջանակներում մոտ 41,3 հազար առաջին դասարանցիներ նեթբուք կստանան, իսկ մոտ 3 հազար ուսուցիչներ նոութբուքեր: Ապահովված կլինի նաեւ ինտերնետ հասանելիություն:
Առաջին դասարանացիների ու ուսուցիչների համակարգիչները   պատրաստվում է համակարգչային գործարանում, որը  կառուցվել է «Ալգորիթմ» ընկերության կողմից ` միջազգային Intel ընկերության հետ համատեղ:

В Грузии 17 сентября в публичных школах и основных высших учебных заведениях начинается новый учебный год.
В учебном году будет два семестра, продолжительные школьные каникулы будут в январе и в дни празднования Пасхи. Ученики начального 1-го и выпускного 12-класса завершат учебу в мае, а учащиеся остальных классов - в середине июня, сообщает «Новости-Грузия». По данным агентства, бесплатные учебники получат три категории учеников: социально незащищенные дети, дети из многодетных семей, у которых в школах учатся три или более брата или сестры, и третья категория – это дети погибших во время августовской войны 2008 года.
Так же, как и в прошлом учебном году, все первоклассники бесплатно получат нетбуки. Всего, по данным пресс-службы министерства образования Грузии, в рамках программы, инициированной президентом страны, около 41,3 тысяч первоклассников получат нетбуки, а 3 тысячи педагогов - ноутбуки. В нетбуки будут загружены различные учебные программы по грузинскому и иностранным языкам, математике и логике, школьные и внеклассные руководства, учебно-познавательные игры. У учеников будет также возможность самим загружать программы. Обеспечен также доступ к Интернету.
Компьютеры для первоклассников и педагогов производятся на компьютерном заводе, построенном компанией «Алгоритм» в партнерстве с международной компанией Intel.