Հայոց Ցեղասպանությունը ընդունելով միայն կարող է Հունգարիան կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հունգարիայի Հայ Ազգային Ինքնավարության փոխնախագահ Նիկողոս Հակոբյանը:
Մեկնաբանելով Հունգարիայի ԱԳՆ-ի ղեկավար Յանոշ Մարտոնիի` Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման եւ դրանում Հունգարիայի հայ համայնքի մասնակցության հայտարարությունը` Նիկողոս Հակոբյանը նշել է, որ Հունգարիայի իշխանությունները այս հարցով դեմել են համայնքին, անգամ խոսք է գնացել համայնքի ներկայացուցիչների Երեւան մեկնելու շուրջ: «Մենք հրաժարվել ենք մեկնումից»,-հայտնել է Հակոբյանը, ավելացնելով, որ դրանից հետո Հունգարիան անմիջապես դիմել է Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարին.«Ստեղծված իրավիճակում ամենավատ վիճակում հայտնվել ենք մենք` Հունգարիայի հայերս: Մենք բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ունեինք, որոնք այժմ, ցավոք, հետաձգվել են: Մենք առաջնորդվում ենք այն որոշմամբ, որը կայացրել է Հայաստանի նախագահը»,-նշել է Նիկողոս Հակոբյանը: Նրա խոսքով, այժմ Հունգարիայում հայ համայնքը ակտիվացրել է Հայոց Ցեղասպանության ընդունմանն ուղղված քայլերը: «Հունգարիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը միայն կարող է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,-ընդգծել է Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ 2004 թվականի փետրվարին ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը Բուդապեշտում կացնահարել էր քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, որից հետո հունգարական դատարանի կողից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ անգլերենի դասընթացներ էին անցնում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: Այս տարվա օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին հանձնեց Ռամիլ Սաֆարովին, ում Բաքու հասնելուն պես ներում շնորհվեց եւ նա ազատ արձակվեց: Նույն օրը Հայաստանի նախագահի որոշմամբ կասեցվել են դիվանագիտական բոլոր հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:
Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների այս գործողությունները վրդովմունքի ալիք առաջացրեցին ոչ միայն հայկական կողմի, այլեւ միջազգային հանրության մոտ:

BUDAPEST. – Only the recognition of the Armenian Genocide by Hungary may resume suspended diplomatic relations with Armenia, head of the Armenian National Autonomy of Hungary Nikoghos Hakobyan told Armenian News-NEWS.am.
Commenting on the Hungarian FM János Martonyi’s statement on normalizing relations with Armenia and the role of the Armenian community in Hungary, Hakobyan said that the Hungarian authorities have turned to the community on this regard, but were rejected.
“As a matter of fact, the community was the one, which appeared in the worst situation due to suspension of ties,” Hakobyan claimed adding now the community has activated steps towards the recognition of the Armenian Genocide. “Only the recognition may resume relations with Armenia.”
Armenian News-NEWS.am reported earlier that Ramil Safarov, a lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31 from Hungary, where he was serving a life sentence – and with no expression of either regret or remorse – for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004. And Armenia’s President Serzh Sargsyan announced on August 31 that Armenia is suspending its diplomatic ties with Hungary.