ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը հայտարարել է, թե ձու արտադրող երեք ընկերությունների հերքումները չեն համապատասխանում իրականությանը:
ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են. «Սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրությունը վերաբերում էր միայն «Լուսակերտ ՏԹՖ» ՍՊԸ-ի կողմից 08.09.12թ. եւ 13.09.12թ., «Արզնի Տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի կողմից 10.09.12թ., «Աշտարակ ձու» ՍՊԸ-ի կողմից 29.08.12թ., 03.09.12թ. եւ 05.09.12թ. օրերին արտադրված խմբաքանակներին: Վերոնշյալ ընկերությունների կողմից տրված՝ Ծառայության հայտարարությունը հերքող պարզաբանումները չեն համապատասխանում իրականությանը, մասնավորապես «Արզնի Տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի կողմից տարածված հայտարարությունը, որում առկա է նաեւ ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական եւ բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից տրված անասնաբուժական փորձաքննության եզրակացությունը:
Վերջինս հանդիսանում է տեսչական գործողության ժամանակ նմուշառած 07.09.2012 թ.-ի արտադրության ձվի նմուշի փորձաքննության եզրակացությունը:
Ծառայությունը շարունակում է կոչով դիմել սպառողներին ձեռք չբերել եւ չօգտագործել «Լուսակերտ ՏԹՖ» ՍՊԸ-ի կողմից 08.09.12թ. եւ 13.09.12թ., «Արզնի Տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի կողմից 10.09.12թ., «Աշտարակ ձու» ՍՊԸ-ի կողմից 29.08.12թ., 03.09.12թ. եւ 05.09.12թ. օրերին արտադրված ձվերը»:

Заявления Лусакертской птицефабрики, Арзнийской племенной фабрики и компании «Аштаракские яйца» о том, что они не распространили несвежий продукт в точки сбыта, не соответствуют действительности. С таким утверждением выступила Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в государственной службе безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении, распространенное государственной службой безопасности продуктов питания сообщение касалось лишь яиц, произведенных Лусакертской птицефабрикой, Арзнийской племенной фабрикой и компанией «Аштаракские яйца». Представленные последними разъяснения, опровергающие заявление Службы, не соответствуют действительности, в частности, распространенное Арзнийской племенной фабрикой сообщение, в которое даже были включены результаты экспертизы «Республиканского центра ветеринарно-санитарных и растительно-санитарных лабораторных услуг». Эта экспертиза была проведена на яйцах, произведенных в другое время, к которым претензий нет.
Как ранее сообщили Новости Армении - NEWS.am в Государственной службе безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении, в результате лабораторной экспертизы установлено, что дата маркировки на яйцах и дата их производства не соответствуют друг другу. Производящие компании получили приказ изъять яйца с рынка сбыта.
Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства хозяйства Армении продолжает призывать потребителей не покупать яйца, произведенные Лусакертской птицефабрикой 08.09.2012 г. и 13.09.2012 г., Арзнийской племенной фабрикой 10.09.2012 г. и компанией «Аштаракские яйца» 29.08.2012 г., 03.09.2012г. и 05.09.2012г.