Հայաստանի ձկնաբույծների ասոցիացիան դիմել է Գյուղնախարարությանը` Ռուսաստան թարմ ձուկ արտահանելու արգելքի հետ կապված: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց ասոցիացիայի կառավարման անդամ, «Յունիֆիշ» ընկերության ղեկավար Արմեն Մկրտչյանը: «Ռուսաստանի պետական մարմինների հետ մենք դեռեւս չենք կապվել, ակնկալում ենք նախարարության օգնությունը` խնդիրը լուծելու հարցում»,-հայտարարել է նա:
Ինչպես տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, Ռուսաստանի անասնաբուժական և ֆիտոսանիտարիայի դաշնային ծառայությունը` «Ռոսսելխոզնադզորը», արգելել է Ռուսաստանի տարածք իսլանդական Vinnslustooin HF արտադրության եւ հայկական «Ակվատեխավտոմատիկա» ըկերության արտադրանքի ներմուծումը: Արգելքը ուժի մեջ է մտնում սեպտեմբերի 27-ից:
«Ռոսսելխոզնադզորի» տեղեկատվության համաձայն, իսլանդական սառեցված սկումբրիա եւ Հայաստանից ներմուծվող իշխան ձկան մեջ հայտնաբերվել են աղիքային ցուպիկների խմբի բակտերիաներ: Այս ընկերությունները նախկինում նույնպես հայտնվել են Ռուսաստան ներմուծվող ընկերություններին ներկայացված պահանջները խախտողների «սեւ ցուցակում»:

Ассоциация рыбоводов Армении обратилась в Минсельхоз республики по поводу запрета на экспорт в Россию свежей рыбы. Об этом корреспоннту Новтсти Армении – NEWS.am заявил член правления ассоциации, глава компании «Юнифиш» Армен Мкртчян. «С российскими госорганами мы пока не связывались, надеемся на помощь министерства в решении вопроса», – заявил он.
Напомним, как ранее сообщали Новости армении – NEWS.am, Россельхознадзор направил в Госслужбу безопасности пищепродуктов Армении уведомление о бактериологической опасности у четырех произволдителей. По нашим данным, эти компании – «Акватехавтоматка», «Юнифиш», «Димитри» и «Гос». Руководство «Димитри» не ответило на наши звонки. Напоминм, «Димитри» является компанией с бельгийским участием и экспортирует в ЕС живых раков.
Как отметил А. Мкртчян, армянская рыбоводческая продукция, даже после снятия российского эмбарго на армянскую рыбу в 2010 г. (22 предрпиятиям, в 2011 г. – еще 2), армянские рыбоводы находились в «желтой зоне», т. е. время от времени проверялись.
Отметим, по данным Комитета по госдоходам Армении, в 1-м полугодии 2012 г. экспорт рыбы вырос в 2.7 раза, составив 447 тонн, на сумму в 367 млн долларов. Основным рынком сбыта яляется Россия.