Մեքսիկայի պետական Pemex ընկերության նավթային ձեռնարկությունում պայթյուն է որոտացել, զոհվել է 26 մարդ: Պայթյունը տեղի է ունեցել Տամաուլիպաս նահանգի Ռեյնոսա քաղաքի գործարանում:
Ըստ Pemex-ի` զոհերի թվում են ընկերության 4 աշխատակիցներ, եւս 22 զոհեր աշխատում էին գործընկեր ընկերություններում:
Պայթյունի պատճառները դեռեւս չեն հաստատվել, ըստ նախնական տվյալների` պայթել  եւ բռնկվել է գազապահեստը: Դեպքի վայր են ժամանել հրշեջ եւ փրկարար ծառայությունները, դադարեցվել է Մոնթերեյ-Ռեյնոսա մայրուղու երթեւեկությունը:
Օգնության են կանչել նաեւ ռազմական ստորաբաժանումների: Ըստ իշխանությունների` ներկայումս հրդեհը ամբողջապես մարվել է, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ըստ թղթակիցների` Մեքսիկայի հյուսիսում  հաճախ նման դեպքերի է հանգեցնում Pemex նավթահանքերից հանցախմբերի ներկայացուցիչների կողմից նավթի ապօրինի քաշումը:

На предприятии государственной нефтяной компании Pemex в Мексике произошел взрыв газа: погибли, по меньшей мере, 26 человек. Взрыв произошел на заводе в городе Рейноса, в северо-восточном штате Тамаулипас.
В числе жертв трагедии, по данным Pemex, оказались четыре сотрудника компании, еще 22 погибших работали в компаниях-партнерах.
Причина взрыва до сих пор не установлена, по предварительным данным взорвалось и загорелось газохранилище. К месту инцидента прибыли пожарные и спасательные службы, было перекрыто движение по проходящему рядом шоссе Монтеррей - Рейноса.
На помощь пришлось также вызывать военные подразделения. По словам властей, к настоящему времени пожар полностью потушен, сообщает Русская служба BBC.
По словам корреспондентов, к подобным инцидентам зачастую приводят попытки представителей преступных группировок нелегально откачать нефть из нефтепроводов Pemex на севере Мексики.