Վրաստանի պատժամիջոցների իրականացման նախարար Խաթունա Կալմախելիձեն հրաժարական է տվել: Պատճառը Գլդանի բանտում բանտարկյալներին տանջելու հետ կապված սկանդալն է: Նախօրեին տեսագրություններ էին հրապարակվել, որոնցում բանտարկյալներին ծեծում եւ բռնաբարում էին:
«Ինձ համար վրդովեցուցիչ է այն, ինչը կատարվել է թիվ 8 քրեակատարողական հաստատությունում», - ասել է Կալմախելիձեն: «Իմ կառավարման տարիներին ձգտել եմ, որպեսզի մարդու իրավունքները պաշտպանված լինեն, բայց, երեւում է, այդ ջանքերը բավարար չէին», - հավելել է նա, գրում է «Գռուզիա Օնլայնը»:
Ինչպես հաղորդել էր NEWS.am-ը, Վրաստանի ՆԳՆ-ն սեպտեմբերի 18-ին հայտնել էր, որ բանտում բացահայտվել են բանտարկյալների հետ անմարդկային վերաբերմունքի փաստեր, ձերբակալվել են բանտի երեք աշխատակիցներ, մեկի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Երեկոյան «Մաեստրո» եւ «Իններորդ ալիք» հեռուստաընկերությունները եթերում դաժան ծեծի եւ առանձնակի այլասերված ձեւի բռնաբարության ցնցող կադրեր են ցուցադրել` հայտարարելով, որ Գլդանի գաղութում տեղի ունեցածի ողջ տեսագրությունն ունեն: Այն նրանց փոխանցել է բանտի` Բելգիայում գտնվող նախկին աշխատակիցը: «ՏՎ-9»-ի հետ հարցազրույցում նա ասել էր, որ բանտարկյալներին տանջելը կատարվում էր Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Բաչո Ախալայի հրամանով եւ այդ մասին գիտեր պատժամիջոցների իրականացման նախարար Խաթունա Կալմախելիձեն:
Վրաստանի օմբուդսմենը կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել վերոնշյալ նախարարներին:
Վրաստանի ՆԳՆ-ն հայտնել է, որ գործում խառն է Թամազ Թամազաշվիլին` Բիձինա Իվանիշվիլիի կողմնակիցներից: Բիձինա Իվանիշվիլին դա սադրանք է անվանել եւ նշել, որ Թամազաշվիլին չէր կարող մասնակից լինել:
Խորհրդարանի խոսնակ Դավիթ Բակրաձեն խոստացել է պատժել բոլոր մեղավորներին:
Միխայիլ Սահակաշվիլին կատարվածի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել`ասելով. «Այն, ինչ կատարվել է Գլդանի բանտում, վրդովեցուցիչ է` ուղղված մարդու արժանիքների եւ իրավունքների դեմ: Դա կազմակերպողները, կատարողները եւ թույլ տվողները արժանի են ամենախիստ պատժին, եւ նրանք բոլորը կկրեն այդ պատիժը», – մեջբերել է «Ինտերֆաքսը»:
Թբիլիսիում, ինչպես եւ մի քանի այլ քաղաքներում (Քութաիսի, Բաթում, Փոթի, Զուգդիդի) բողոքի ակցիաներ են տեղի ունենում:

Министр по делам исполнения наказаний Грузии Хатуна Калмахелидзе подала в отставку. Причиной отставки министра стал скандал вокруг пыток в глданской тюрьме. Накануне, 18 сентября, в Грузии были обнародованы видеокадры, на которых заключенных избивали и насиловали.
«Для меня чрезвычайно возмутительно то, что произошло в учреждении по исполнению наказаний №8», - заявила Калмахелидзе. «В период моего руководства я пыталась, чтобы права человека были защищены, но, как видно, этих усилий было недостаточно», - добавила она, передает «Грузия Онлайн».
Как ранее сообщало Новости Армении –NEWS.am, МВД Грузии 18 сентября сообщило, что в тюрьме раскрыты факты нечеловеческого обращения с заключенными. По делу задержаны трое сотрудников тюрьмы, один объявлен в розыск.
Вечером телеканалы «Маэстро» и «Девятый канал» показали в своем эфире шокирующие кадры жестоких избиений и изнасилований в особо извращенной форме, заявив, что располагают полной видеоверсией происходящего в Глданской колонии. Телеканалы сообщили, что получили кадры от бывшего сотрудника тюрьмы, в настоящее время находящегося в Бельгии. В интервью «ТВ-9» он заявил, что пытки заключенных проводились непосредственно по приказу министра внутренних дел Грузии Бачо Ахалая и об этих истязаниях знала министр Грузии по исполнению наказаний Хатуна Калмахелидзе.
МВД Грузии в своем заявлении сообщило, что в деле о нечеловеческом обращении с заключенными фигурирует Тамаз Тамазашвили - сторонник коалиции Бидзины Иванишвили «Грузинская мечта», ранее приговоренный Тбилисским судом к 3,6 годам лишения свободы за незаконное ношение огнестрельного оружия. «Было установлено, что предложение организовать нечеловеческое обращение с заключенными, зафиксировать его на видео и передать материалы заказчику за солидную сумму сотрудники учреждения по исполнению наказаний получили от пребывавшего в том же учреждении Тамаза Тамазашвили», - отмечается в заявлении МВД. Лидер коалиции «Грузинская мечта» Бидзина Иванишвили назвал это провокацией, заявив, что Тамазашвили не может быть причастен к подобному делу.
Президент Грузии Михаил Саакашвили в ночь на среду сделал специальное заявление в связи с выявленными фактами пыток в тюрьме. «То, что случилось в Глданской тюрьме, является возмутительным актом, направленным против достоинства и прав человека. Все, кто организовал и осуществил, кто это допустил, заслуживают самого сурового наказания и все они понесут это наказание».
В Тбилиси, а также в некоторых других городах (Кутаиси, Батуми, Поти, Зугдиди) проходят акции протеста.