Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը էապես բարձրացրել է ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրական համակարգի ներդրման արդյունավետությունը: 2012 թ. առաջին կիսամյակում գործարանի աշխատակիցները առաջարկել են 210 կայզեն` կատարելագործումներ աշխատատեղերում, որոնք կարող են իրականացվել առանց ֆինանսական ներդրումների` բացառապես ներքին պահուստների հաշվին: Ողջ 2011 թ. արդյունքներով այս ցուցանիշը կազմում էր 360 կայզեն:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ բացի այդ, արտադրական համակարգի շրջանակներում ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ԱՐՄԵՆԱԼ-ում մշակվել է 22 նախագիծ` շուրջ 80 հազար դոլար ակնկալվող ընդհանուր տնտեսական արդյունավետությամբ: Առավել նշանակալիների թվում են` սառեցնող քսահեղուկի զտման ցիկլերի կրճատման, խնայողական օգտագործման, փայլաթիթեղի հատման մեքենայի պարապուրդների նվազեցման և այլ նախագծերը:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ի տեխնիկական մասնագետների և բանվորների ակտիվությունն արժանացավ ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրության զարգացման գծով տնօրենի`Դմիտրի Բոնդարենկոյի բարձր գնահատականին. «Երևում է, որ գործարանը զարգանում է, իսկ ամենակարևորը`մարդիկ են զարգանում: Նրանք դառնում են ավելի ու ավելի շահագրգիռ իրենց աշխատանքի հանդեպ` ինչ են անում և ինչպես: Մեզ մոտ մեծ է պահեստային ներուժը, բայց եթե մարդիկ անձամբ շահագրգիռ չլինեին դրա բացահայտմամբ, ապա միայն ուսուցմամբ մենք չէինք հասնի նման արդյունքների»:
ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրական համակարգի հայեցակարգը հիմնված է Ճապոնիայի ավտոմեքենաշինական ձեռնարկություններում մշակված սկզբունքների վրա, որ հետագայում հաջողությամբ կիրառվել է աշխարհի խոշորագույն ընկերություններում: ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերությունը դարձավ Ռուսաստանում արտադրական համակարգի ներդրման նախաձեռնողը:

Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ значительно повысил эффективность внедрения производственной системы РУСАЛа. Только за первые полгода 2012 года сотрудники предприятия предложили 210 кайзенов – усовершенствований на рабочих местах, которые могут быть реализованы без финансовых вложений, исключительно за счет внутренних резервов. По итогам всего 2011 года этот показатель составлял 360 кайзенов. Об этом Новости Армении –NEWS.am сообщили в пресс-службе завода.
Кроме того, в рамках Производственной системы в первом полугодии текущего года на АРМЕНАЛе разработано 22 проекта с ожидаемой общей экономической эффективностью около 80 тысяч долларов. В числе наиболее значительных – проекты по сокращению циклов фильтрации, экономному использованию смазочно-охлаждающей жидкости, снижению простоев на машине резки фольги и др.
Активность технических специалистов и рабочих АРМЕНАЛа получила высокую оценку директора по развитию производства РУСАЛа Дмитрия Бондаренко: “Видно, что завод развивается, а самое главное - люди развиваются. Они становятся все более заинтересованными в своем труде, в том, что они делают и как делают. У нас много резервов, но если бы сами люди не были заинтересованы в их поиске, то только обучениями мы бы не достигли таких результатов”.
Концепция Производственной системы РУСАЛа основана на принципах, разработанных на автомобилестроительных предприятиях Японии, а затем успешно примененных во многих крупнейших компаниях мира. ОК РУСАЛ стала инициатором внедрения Производственной системы в России.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вместе с предприятиями САЯНАЛ, «Уральская фольга» и «Саянская фольга» образует Упаковочный дивизион ОК РУСАЛ.