NEWS.am-ը որոշ կրճատումներով մեջբերում է միջազգային հարցերով լրագրող Նատալի Նուգերեդի հոդվածը` հրապարակված ֆրանսիական  «Le Monde»-ում:
Ադրբեջանական հեռուստատեսությունը, անկասկած, մեծ նշանակություն կհաղորդի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի Ֆրանսիա այցին, որին Ելիսեյան պալատում  պետք է ընդունի գործընկեր Ֆրանսուա Օլանդը: Փարիզում գտնվելու ընթացքում Ալիեւը պետք է մասնակցի Լուվրի նոր թեւի բացման արարողությանը, որը նվիրված է իսլամի արվեստին: Սակայն քիչ հավանական է, որ Ելիսեյան պալատը ձգտի քարոզել այն առաջնորդի այցը, որի վարչակարգը նմանություններ ունի Թունիսի երբեմնի Բեն Ալիի վարչակարգի հետ
Պատճառը հետեւյալն է. պ-ն Ալիեւը վերջերս «ներում շնորհեց» եւ ազգային հերոսի կոչման արժանացրեց Հունգարիայից արտահանձնված ադրբեջանցի սպային, որտեղ նա 2004թ.  ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած դասընթացներին մասնակցող  հայ սպային նողկալի կերպով սպանելու համար դատապարտված էր ցմահ ազատազրկման:
Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնով հարձակվել է իր սենյակում քնած հայ սպայի վրա եւ գրեթե գլխատել նրան: Օգոստոսի 31-ին Բաքու վերադառնալով նա իշխանությունների կողմից ընդունվել է իբրեւ հայրենասեր: Այս դրվագը վրդովմունքի ալիք է բարձրացրել Եվրոպայում, եւ Հունգարիա են ուղարկվել բացատրություններ պահանջող նամակներ. կասկածում են, որ Հունգարիան համաձայնել է մարդասպանին արտահանձնել ֆինանսական ծառայությունների դիմաց:
Սկանդալը շատ ինտենսիվ էր Հայաստանում. այդ դրվագն արթնացրեց ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կրքերը: Ադրբեջանում ընդգրկված տարածքը եւ շրջակա շրջանները Հայաստանը «նվաճել էր» արյունահեղ հակամարտության վերջում, որը տեղի էր ունեցել 1988-1994թթ.: Տեղում գործում է հրադադարի փխրուն ռեժիմ, եւ արդեն մեկ տարի է`զինված նոր բախումներ են տեղի ունենում: Տարածքի շուրջ 20%-ի  «կորստի»  առնչությամբ Բաքվի իշխանությունները փորձում են բորբոքել առանց այդ էլ բորբոքված հասարակական կարծիքը:
Այդ երկրում, որտեղ լրագրողներն ու ընդդիմադիրները իշխանություններին քննադատելու համար  բանտ են նստում, դժգոհությունները շոշափելի են: Հատկապես «Փաշաեւների կլանի»` Ալիեւի կնոջ ընտանիքի դեմ, որը վերահսկում է երկրի տնտեսական շատ լծակներ, որտեղ նավթային դոլարներն են հորդում:
Հայաստանի հետ լարված հարաբերությունները հանրության ուշադրությունը շեղելու քաղաքական հարմար պատրվակ են, ինչպես դա ցույց տվեց Սաֆարովի դեպքը: Բացի դա, Ադրբեջանը նավթից ստացած եկամուտների մեծ մասը տրամադրում է ռազմական սպառազինմանը:
Ալիեւը  «գիտակցում է, որ մեծ սխալ է թույլ տվել»
Փարիզում դիվանագիտական աղբյուրը վստահեցնում է, որ «Ալիեւը գիտակցում է, որ մեծ սխալ է գործել» Սաֆարովի գործով: Բաքվում անցկացվող PR-ի լայնածավալ աշխատանքը, որի նպատակն է Ալիեւի իմիջի բարձրացումն աշխարհւմ, սպառնալիքի տակ է:
Բռնապետը Փարիզ ժամանեց քաղաքական եւ դիվանագիտական փոթորկի համատեքստում: Ձայն բարձրացրեց Ֆրանսիայի հայ համայնքը, որպեսզի դատապարտի նրա ընդունելությունը: ԱԳՆ-ն  «մտահոգություն» հայտնեց Սաֆարովի ներման կապակցությամբ:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью журналистки и эксперта по международным вопросам Натали Нугеред, опубликованную во французской «Le Monde», с некоторыми сокращениями:
Азербайджанское телевидение, несомненно, придаст большое значение визиту во Францию президента Азербайджана Ильхама Алиева, которого должен был принять его коллега Франсуа Олланд в Елисейском дворце. Во время своего пребывания в Париже Алиев должен участвовать в церемонии открытия нового крыла Лувра, посвященного искусству ислама.
Однако менее вероятно, что Елисейский дворец стремится пропагандировать прибытие лидера, режим которого имеет сходство с существовавшей когда-то в Тунисе системой Бен Али – присвоение богатств кланом, очень отточенный официальный дискурс для Запада на тему: «Я оплот против исламизма» – и который недавно был покрыт звучным позором в Европе.
Причина: Алиев недавно «помиловал» и возвел в ранг национального героя в своей стране азербайджанского офицера, экстрадированного из Венгрии, где он отбывал пожизненное заключение за убийство в 2004 году отвратительным образом армянского военного, которого он встретил в рамках образовательной программы НАТО в Будапеште.
Скор на то, чтобы сажать в тюрьму
Азербайджанский офицер Рамиль Сафаров напал с топором на армянского военного в его комнате и попытался обезглавить его. По возвращении в Баку 31 августа он был принят властями как патриот. Этот эпизод вызвал возмущение в Европе, и Венгрии были адресованы требования о разъяснениях – она подозревается в том, что согласилась на эту экстрадицию в Азербайджан в обмен на финансовые услуги.
Скандал был интенсивным в Армении – этот эпизод пробудил все страсти карабахского конфликта. Расположенная в Азербайджане территория и прилегающие районы были «завоеваны» Арменией в конце кровавого конфликта, который длился с 1988 по 1994 год. На месте действует хрупкий режим прекращения огня, и около года происходят новые вооруженные стычки. Вокруг «потери» около 20% территории страны власти в Баку пытаются возбудить общественное мнение, и без того взволнованное социальными и политическими протестами.
В этой стране, где журналисты и оппоненты бросают вызов тискам власти, скорой на то, чтобы сажать в тюрьму, недовольство ощутимо. Особенно против «клана Пашаевых», семьи жены президента Алиева, которая контролирует многие экономические рычаги в стране, где нефтедоллары текут ручьями.
Напряженные отношения с Арменией служат удобным отвлекающим политическим моментом, как это показал случай с Сафаровым. Кроме того, Азербайджан выделяет все большую часть своих доходов от нефти на военное перевооружение.
Алиев «осознает, что сделал большую ошибку»
Дипломатический источник в Париже заверяет, что «Алиев осознает, что сделал большую ошибку» по делу Сафарова. Вся работа с пиаром, проводимая властями в Баку с большой помощью рекламных агентств и «подарков» (таких, как сделанный Лувру), которая направлена на то, чтобы сделать «респектабельным» имидж режима Алиева за рубежом, кажется, поставлена под угрозу.
Автократ прибыл в Париж в контексте политической и дипломатической бури. Голоса были подняты в армянской общине Франции, чтобы осудить оказанный ему прием. Министерство иностранных дел выразило «озабоченность» после помилования офицера Рамиля Сафарова.