Ընդդիմությունը 2013թ. նախագահական ընտրություններին միասնական թեկնածու չի առաջադրի: Այդ մասին այսօր` սեպտեմբերի 19-ին, մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության Կենտկոմի առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը: Ըստ նրա` նման ծրագրերին խանգարում են ընդդիմության ամբիցիաները: «Կան մարդիկ, որոնք իրենցից բացի ոչ ոքի չեն տեսնում: Հենց այդ ամբիցիաները կխանգարեն նրանց», – հավելել է նա:
Սեփական թեկնածության հարցում Թովմասյանն առայժմ չի կողմնորոշվել: Նրա խոսքով` առաջադրման համար անհրաժեշտ են համապատասխան ռեսուրսներ, այդ պատճառով վերջնական որոշում կուսակցությունն առայժմ չի կայացրել: Այժմ նորաձեւ է նախագահ առաջադրվելը: Յուրաքանչյուր տեղից բարձրացող ասում է. ես էլ եմ առաջադրվում: Նախագահի պաշտոնն արժեզրկվել է»,- նշել է Թովմասյանը` մեկնաբանելով ընտրություններին մասնակցելու մասին էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի եւ երեւանյան «Ազդարար» ամսագրի խմբագիր Մարտիկ Սարգսյանի  հայտարարությունները

Оппозиция не выдвинет единого кандидата на президентских выборах 2013 года. Такое мнение на пресс-конференции 19 сентября выразил первый секретарь Центрального Комитета Коммунистической партии Армении Рубен Товмасян. По его мнению, таким проектам помешают амбиции представителей оппозиции. «Есть люди, которые не видят никого, кроме себя. Эти амбиции им и помешают», – добавил он.
С вопросом о собственной кандидатуре Товмасян пока не определился. По его ловам, для выдвижения кандидатуры необходимы соответствующие ресурсы, поэтому окончательного решения партия пока не приняла. «Сейчас стало модным выдвигаться в президенты. Каждый встает с места и говорит: и я баллотируюсь. Пост президента девальвировался», – отметил Товмасян, комментируя заявления об участии в выборах, сделанные специалистом по эпосам Варданом Седркакяном и редактором ереванского журнала «Аздарар» Мартиком Саркисяном.