Վրաստանի պատժամիջոցների համակարգում բանտարկյալների կտտանքների գործով ձերբակալվել  է 10 մարդ, իսկ կտտանքների տեսագրությունը վաճառքի է հանվել: Այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է Վրաստանի գլխավոր դատախազ Մուրթազ Զոդելավան: ձերբակալվածների թվում են թիվ 8 բանտի տնօրեն Դավիդ Չկադուան, փոխանցում է «ՌՍՆ»-ն:
Ինչպես նշել  է դատախազը, բանտարկյալների նկատմամբ կտտանքների  եւ անմարդկային վերաբերմունքի գործով ձերբակալվել են բանտի տնօրենը, փոխտնօրենը, բանտի անվտանգության պատասխանատուն, բանտի ավագ տեսուչը, օպերատիվ հերթապահը, անվտանգության բաժնի տեսուչը եւ այլն:
Նշենք, որ կտտանքների կադրերը տարածվել են Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության կողմից, սակայն առավել դաժան տեսարաններով ձայնագրությունը ցուցադրվել է  ընդդիմադիր «Մաեստրո» եւ «9 ալիք» հեռուստաընկերությունների  կողմից, վերջինս պատկանում է միլիարդատեր եւ քաղաքական գործիչ Բիձինա Իվանաշվիլու ընտանիքին: Տեսագրությունները հայտնվել են նաեւ սեցիալական ցանցերում, փոխանցում է «ՌԲԿ»-ն:
Միեւնույն ժամանակ Վրաստանի մի շարք քաղաքներում բանտարկյալների հարազատները բողոքի ակցիաներ են կազմակերպել Գլդանի բանտում տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ: Փողոց են դուրս եկել  մոտ 15 հազար մարդ:

По делу о пытках заключенных в пенитенциарной системе Грузии задержаны 10 человек, а сами съемки пыток в грузинской тюрьме выставляли на продажу.  Об этом сообщил на брифинге главный прокурор Грузии Муртаз Зоделава. Среди задержанных - директор тюрьмы №8 Давид Чкадуа, передает «РСН»
Как отметил прокурор, по делу о пытках и нечеловеческом обращении с заключенными задержаны: Гага Мкурналадзе -заместитель главы департамента по исполнению наказаний, Давид Чкадуа директор тюрьмы №8, Виктор Качеишвили - заместитель директора тюрьмы №8, Леван Пурцхванидзе - начальник отдела безопасности тюрьмы, Гиорги Кварацхелия - старший инспектор режима тюрьмы №8, Олег Пацация - начальник режима безопасности тюрьмы, Манучал Ломтадзе - инспектор контроля тюрьмы, Гела Цомая - оперативный дежурный, Леван Пхаладзе - контролер тюрьмы, Борис Парулава - инспектор отдела безопасности. Что касается еще одного обвиняемого Владимиру Бедукадзе, по словам Зоделава, он объявлен в розыск. По последним данным, он находится в Бельгии, передает «Грузия Онлайн»
Отметим, что кадры пыток были распространены накануне Министерством внутренних дел (МВД) Грузии, но были дополнены еще более жестоким видеоматериалом, распространенным оппозиционными телеканалами «Маэстро» и «9 канал» - последний принадлежит семье миллиардера и политика Бориса (Бидзины) Иванишвили. Появились они также и в социальных сетях, передает «РБК».
Тем временем родственники заключенных вышли на акции протеста против издевательств в Глданской тюрьме. Митинги прошли в Тбилиси, Кутаиси, Батуми, Гори, Зугдиди, Поти. В них приняло участие порядка 15 тысяч человек.