Իրանահայերը քննադատում են «Մահմեդականները անմեղությունը» ֆիլմի արտադրությունն ու տարածումը, որը վիրավորում է Մուահամեդ մարգարեին։ Այս մասին տեղեկացնում է ԻՌՆԱ իրանական գործակալությունը՝ նշելով, որ հայ համայնքի անունից նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայ եկեղեցու Թեհրանի թեմի խորհուրդը։
Խորհուրդն ընդգծել է տարբեր կրոնների նմանությունների հիշեցման եւ վիրավորանքներից զերծ մնալու կարեւորությունը։ Ըստ խորհրդի՝ դա միակ ճանապարհն է, որը մարդկությանը կարող է խաղաղության եւ կայունության հանգեցնել։
ԱՄՆ-ում նկարահանված «Մահմեդականների անմեղությունը» ֆիլմը, որում ծաղրի առարկա է դարձել Մուհամմեդ մարգարեն բազմաթիվ երկրներում անկարգությունների առիթ է դարձել։ YouTube վիդեոհոսթինգի սեփականատեր Google կոռպորացիան հրաժարվել է հանել տեսաերիզը, սակայն սահմանափակումներ է մտցրել մի քանի երկրների, այդ թվում՝ Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Լիբիայի, Մալայզիայի համար։ Աֆղանստանի իշխանությունները որոշել են ամբեղջապես արգելափակել YouTube։

Иранские армяне осуждают производство и распространение фильма «Невинность мусульман», оскорбляющего пророка Мухаммеда, сообщает агентство ИРНА. По сообщению агентства, с соответствующим заявлением сегодня выступил Совет Армянской Епархии Тегерана от имени армянской общины Ирана.
Совет отмечает важность напоминания о сходствах различных религий и воздержание от оскорблений. Это, по мнению совета, является единственным путем, который может привести человечество к миру и стабильности.
Фильм «Невинность мусульман», снятый в США и высмеивающий пророка Мухаммеда, спровоцировал беспорядки в ряде исламских государств. В корпорации Google, владеющей YouTube, отказались удалять со страниц видеохостинга ролик, однако ограничили доступ к нему в ряде стран, в частности, в Индии, Египте, Ливии и Малайзии. Власти Афганистана решили заблокировать YouTube целиком.