Ռուսաստանի եւ Ղրղըզստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ալմազբեկ Ատամբաեւի բանակցությունների արդյունքում փաստաթղթեր են ստորագրվել Ղրղըզստանում ռուսական միացյալ ռազմակայանի վերաբերյալ, որոնք ամրագրում են կենտրոնական ասիական տարածաշրջանում ռուսական ռազմական երկարաժամկետ ներկայությունը:
Երկու պետությունների ղեկավարների ստորագրությունները դրվել են Ղրղըզստանի տարածքում ռուսական միացյալ ռազմակայանի պայմանների եւ կարգավիճակի մասին համաձայնագի եւ ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին արձանագրության ներքո:
Ղրղըզստանում ռուսական միացյալ ռազմակայանի մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի 2017 թվականից: Այն ստորագրվել  է 15  տարով` հինգ տարով երկարացնելու հնարավորությամբ:
Համաձայնագիրն ու արձանագրությունը կարգավորում են Ղրղըզստանում ռուսական ռազմակայանի օբյեկտների եւ միավորումների տեղակայման հարցեր, դրանց աշխատակարգը, կարգավիճակը եւ վարձավճարը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ինչպես հայտնում է rbc-ն, նախատեսվում է համաձայնագիր ստորագրել նաեւ Ղրղըզստանի պարտքերի կարգավորման մասին` Ռուսաստանի կողմից ավելի վաղ տրամադրված երկու` 188 մլն եւ 300 մլն դոլար վարկերով:
Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 20-ին Ղրղըզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաեւի հրավերով մեկնել է Ղրղըզստան:

По итогам переговоров президентов Роcсии и Киргизии Владимира Путина Алмазбека Атaмбаева подписаны документы по объединенной российской военной базе в Киргизии, которые закрепляют долгосрочное российское военное присутствие в центральноазиатском регионе.
В присутствии лидеров двух государств подписи поставлены под соглашением о статусе и условиях пребывания объединенной российской военной базы на территории Киргизии и протоколом о сотрудничестве в военной области в период, предшествующий вступлению в силу этого соглашения.
Соглашение, касающееся пребывания объединенной российской военной базы в Киргизии, начнет действовать с 2017 года. Оно подписывается на 15 лет с возможностью продления на пятилетний срок.
Соглашение и протокол регулируют вопросы, связанные с дислоцированием военных объектов и формирований российской военной базы в Киргизии, порядок их работы и применения, статус и арендную плату, сообщает РИА Новости.
Как сообщает РБК, планируется также подписание соглашения об урегулировании долгов Киргизии по двум ранее выданным Россией кредитам в размере $188 млн. и 300 млн.
Владимир Путин 20 сентября прибыл с визитом в Киргизию по приглашению президента этой страны Алмазбека Атамбаева.