Քալիֆորնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքում դատախազները մեղադրանք են ներկայացրել 17 կասկածյալների նկատմամբ` հարկատուների փողերը խաբեբայությամբ յուրացնելու մեղադրանքով: Ֆրեզնոյի հայ համայնքում գործող ենթադրյալ խաբեբայական ցանցը ընդգրկված է եղել պետության կողմից ֆինանսավորվող սոցիալական «Medi-Cal» եւ «In-Home» ծրագրերին:
Իչպես հաղորդում է «ABC» կայքը, կասկածյալների նկատմամբ հիմնավոր հետաքննություն է իրականացվել գրեթե 2 տարիների ընթացքում, սակայն նրանք չեն իմացել այդ մասին միչեւ վերջերս: Այժմ նրանք բոլորը զրկվել են հարկատուների փողերից եւ մեղադրվում են քրեական հանցագործության մեջ:
Ազատ Մարտիրոսյանը պնդում է, որ նա անչափ հիվանդ է , որպեսզի կարողանա խանմել ինքն իրեն: Ծերանոց չգնալու համար, հարկատուները իր ընտանիքի անդամներին վճարել են հազարավոր դոլարներ: Նա վերջերս գրավի դիմաց դուրս է եկել բանտից եւ մեղադրվում է պետությանը խաբելու եւ արդյունքում այդ փողերը հարկատուներից գողանալու մեջ:
50-ամյա տղամարդը 17 կասկածյալներից մեկն է, ով կասկածվում է խոշոր չափի գողությունների, «Medi-Cal»-ի նկատմամբ խաբեբայությունների եւ պետական մարմիններին մոլորեցնելու մեջ: Խուզարկության թույլտվության մեջ նշվում է, որ բոլոր կասկածյալները հանդիսանում են հայ եւ ռուս ներգաղթյալներ, ովքեր չափազանցրել են իրենց առողջական եւ ֆիզիկական տվյալները` ավելի շատ փող կորզելու նպատակով, քան պահանջվում է տնային խնամքի ծառայության համար:
Կասկածյալները 23-88 տարեկան են: Պողոս Զոհրաբյանը, Սյուզան Բուրսալյանը եւ Արփինե Առաքելյանը ձերբակալվել են անցյալ շաբաթվա ընթացքում, սակայն հետաքննիչները կասկածյալների մեծ մասին թույլ են տվել նշանակել դատարան ներկայացման ժամկետը: Մարտիրոսյանն արդեն նշանակել է, սակայն հայտնել է, որ նախընտրում է լքել երկիրը, քան արժանանալ նման մեղադրանքների:
Դատախազների խոսքով, կասկածյալները խաբեության ճանապարհով պետությանը հասցրել են մոտ 265 հազար դոլարի վնաս: Եթե նրանք մեղավոր ճանաչվեն, ապա նրանց սպասվում է մինչեւ 3 տարվա ազատազրկում եւ բացի այդ, հնարավոր է, որ նրանց կստիպեն վճարել շորթած գումարները:

Во Фрезно в штате Калифорния прокуроры предъявили 17 подозреваемым обвинения в афере с целью украсть деньги налогоплательщиков. Предполагаемая мошенническая сеть в армянской общине Фрезно включала финансируемые государством программы социальных служб «Medi-Cal» и «In-Home».
Как сообщает сайт «ABC», за подозреваемыми велось тщательное наблюдение в течение почти двух лет, однако они не знали этого до недавнего времени. Теперь все они отрезаны от денег налогоплательщиков, и им предъявлены обвинения в уголовных преступлениях.
Азат Мартиросян утверждает, что он слишком болен, чтобы позаботиться о себе. Чтобы держать его в его собственном доме, вне дома престарелых, налогоплательщики заплатили членам его семьи тысячи долларов. Он недавно вышел под залог из тюрьмы и обвиняется в том, что обманул государство и, по сути, украл эти деньги у налогоплательщиков.
50-летний мужчина является одним из 17 человек, которым предъявлены обвинения в крупных кражах, мошенничестве с «Medi-Cal» и введении в заблуждение государственного должностного лица. В ордере на обыск отмечено, что все они являются русско-армянскими иммигрантами, которые преувеличивали свои проблемы со здоровьем и физические ограничения, чтобы получать больше денег, чем следовало бы, для услуги домашнего ухода.
Подозреваемым от 23 до 88 лет. Погос Зограбян, Сюзан Бурсалян и Арпине Аракелян были арестованы на прошлой неделе, однако следователи позволили большинству из подозреваемых назначить дату явки в суд. Мартиросян уже назначил, но говорит, что он бы предпочел покинуть страну, чем столкнуться с такими обвинениями.
По словам прокуроров, подозреваемые обманом лишили государство примерно 265 тыс. долларов. Если их признают виновными, им грозит до трех лет тюрьмы и, может быть, их принудят выплатить полученные ими деньги.