Միացյալ Նահանգները հայտարարել է, որ բավարարված չէ Ռամիլ Սաֆարովի հարցով Բաքվից եւ Բուդապեշտից ստացած պարզաբանումներով:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է, որ պաշտոնական Վաշինգթոնը շարունակում է հայտնել իր անհանգստությունը եւ հիասթափությունը Բուդապեշտին` Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու որոշման կապակցությամբ:
Գորդոնը հավելել է, որ Վաշինգթոնը անհանգստացած է նաեւ Սաֆարովին ներում շնորհելու եւ կոչումը բարձրացնելու` Ադրբեջանի կառավարության գործողություններից:
Ըստ Պետքարտուղարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի` Միացյալ Նահանգները ցնցված է դատապարտված մարդասպանին հերոսացնելու փաստից, որը Գորդոնը որակել է որպես «իրական սադրանք տարածաշրջանի համար»:

The United States announced that is “not satisfied” with explanations from Baku and Budapest concerning the case of Ramil Safarov.
Philip Gordon, the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, told RFE/RL that Washington continues to express “dismay and disappointment” to Budapest about its decision to release Safarov to Baku.
He said Washington is sending the same message to Azerbaijan’s government, which pardoned Safarov and then promoted him after his return to the country.
“We were appalled by the glorification that we heard in some quarters of somebody who was convicted of murder,” Gordon said. He called the case “a real provocation in the region.”