Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը բոլորին շնորհավորել է Անկախության օրվա կապակցությամբ:
«Այսօր Հայաստանի անկախության օրն է: Շնորհավորում եմ 21-րդ տարեդարձի առթիվ: Դե ի ՞նչ, երեկոյան հրավառությո՞ւն է լինելու»,-գրել է նա Twitter-ի իր էջում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը նախագահի եւ ամերիկյան ժողովրդի անունից նույնպես շնորհավորել է հայ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ: «Այն ժամանակ, երբ դուք տոնում եք անկախության 21-ամյակը, իմացեք, որ ԱՄՆ-ն կանգնած է Հայաստանի կողքին որպես գործընկեր եւ բարեկամ: Ես շնորհավորում եմ բոլոր հայերին կարեւոր տոնի առթիվ եւ ցանկանում եմ ձեզ մեծ հաջողություններ գալիք տարում»:
Նշենք, որ Հայաստանը սեպտեմբերի 21-ին տոնում է Անկախության օրը: Հայաստանի անկախության հռչակագիրն ընդունվել էր 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին` Հայաստանի Գերագույն խորհրդի նիստում: Այդ փաստաթղթով Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը վերանվանվել էր Հայաստանի Հանրապետության: 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս գալու հանրաքվե էր անցկացվել: Հանրապետության քաղաքացիների 94,99%-ը «կողմ» էին քվեարկել: Երկու օր անց Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակել էր անկախ, ինքնիշխան պետություն:

Посол США в Армении Джон Хефферн поздравил всех с Днем независимости.
«Сегодня День Независимости Армении. Поздравляю с 21-ой годовщиной. Ну что, вечером будет фейерверк?» - написал он в своем микроблоге в Twitter.
Ранее Госсекретарь США Хиллари Клинтон также поздравила народ Армении с Днем независимости от имени президента и американского народа. «В то время как вы празднуете 21-летие независимости, знайте, что Соединенные Штаты стоят рядом с Арменией как партнер и друг. Я поздравляю всех армян с этим важным праздником и желаю вам больших успехов в будущем году»,- отметила Клинтон.
Армения 21 сентября отмечает День независимости. Декларация о независимости Армении была принята на сессии Верховного Совета Армении 23 августа 1990 года. А 21 сентября 1991 года был проведен референдум о выходе из состава СССР и установлении независимой государственности. 94,99% граждан республики, принявших в нем участие, проголосовали «за». Через два дня Верховный Совет провозгласил Армению независимым, самостоятельным государством.