Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանը հրաժարվել է արգելել երկրի հարավում անցկացվող ցլամարտերը: Ցլամարտերի դադարեցման պահանջով դատարան էին դիմել կենդանիների պաշտպանները` վկայակոչելով ֆրանսիական օրենքները, որոնք քրեական պատասխանատվություն են նախատեսում կենդանիների նկատմամաբ դաժան վերաբերմունքի համար:
Կենդանիների պաշտպանության ֆրանսիական խմբերը զվարճանքի դեմ հանդես են եկել այն բանից հետո, երբ իսպանական Կատալոնիան 2012 –ի սկզբից արգելել է ցլամարտերը, հաղորդում է BBC-ն:
Ֆրանսիայի այլ շրջաններում արգելված ցլամարտը շարունակում է պահպանվել երկրի հարավում, որտեղ այն համարում են մշակութային ավանդական երեւույթ եւ զբոսաշրջիկներին գրավելու միջոց: AP-ի տվյալներով, ամեն տարի մարտերի արդյունքում սպանվում է ավելի քան 1000 ցուլ:
Ավելի վաղ` սեպտեմբերին ցլամարտի պահպանման օգտին է հանդես եկել Ֆրանսիայի Ներքին գործերի նախարար Մանուել Վալսը, ով հայտարարել է, որ այն ավանդույթ է եւ պետք է պահպանել:
Մինչդեռ կենդանիների պաշտպանները հայտնել են, որ նպատակ ունեն այս հարցով դիմել մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան:

Конституционный суд Франции отказался запретить корриду на юге страны. 21 сентября суд вынес решение о том, что эта практика не противоречит закону. С требованием прекратить бои быков в суд обратились защитники животных, ссылаясь на французские законы, которые устанавливают уголовную ответственность за жестокое обращение к животным.
Французские группы зоозащитников активизировали свои кампании против этого развлечения после того, как испанская Каталония ввела запрет на корриду с начала 2012 года, сообщает BBC.
Коррида, запрещенная в других областях Франции, сохранилась на юге страны, где ее защищают как традиционное культурное явление и средство привлечения туристов. По данным AP, ежегодно в результате боев быков здесь погибает более тысячи животных.
Ранее в сентябре в защиту корриды выступил французский министр внутренних дел Мануэль Вальс, который заявил, что это традиция, которую нужно оберегать. Другим доводом сторонников корриды являются возможные тяжелые последствия ее запрета для экономики юга Франции.
Между тем защитники животных заявляли о своем намерении обратиться по этой проблеме в Европейский суд по правам человека.