Ինչպես պաշտոնական Երեւանը, այնպես էլ Ստեփանակերտը քանիցս խոսել են ԵԽԽՎ-ում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի անարդյունավետության մասին: Այդ մասին հայտնել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը` NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով ԵԽԽՎ-ի ղեկավար Ժան Կլոդ Մինյոնի բացասական գնահատականը Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի վերաբերյալ:
Նրա խոսքով` ենթահանձնաժողովի աշխատանքում զգացվում է Թուրքիայի բացասական ազդեցությունը, միակողմանի մոտեցումը, հայկական կողմը վատ լույսի ներքո ներկայացնելու փորձերը: Ընդհանուր առմամբ, ենթահանձնաժողովի աշխատանքը կաթվածահար էր արվել», - ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը: Ինչպես նշել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը, այդ բոլորը քանիցս մատնանշել են ոչ միայն հայկական կողմերը, այլեւ այլ երկրների ներկայացուցիչները:
«Դա կողմերից մեկի դեմ սեւ PR-ի տարրական քաղաքականություն է, այդ պատճառով ենթահանձնաժողովի գործունեությունը չէր կարող արդյունավետ լինել», - նշել է Բաբայանը: Նրա խոսքով`եթե ենթահանձնաժողովը չհանվի, դրա գործունեության արդյունավետության համար անհրաժեշտ կլինի ներգրավել ղարաբաղյան կողմին: «Միայն դրանից հետո կարող ենք խոսել արդյունավետության մասին», - նշել է Դավիթ Բաբայանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպմանը ԵԽԽՎ-ի ղեկավարը կարծիք էր հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովն իրեն չի արդարացնում:

STEPANAKERT. – Official Yerevan and official Stepanakert have stated many times about the ineffectiveness of the PACE Subcommittee on Nagorno-Karabakh, Nagorno-Karabakh Republic (NKR) President’s Press Secretary Davit Babayan told Armenian News-NEWS.am, commenting on PACE President Jean-Claude Mignon’s negative assessment on this subcommittee.
In his words, Turkey’s adverse influence, one-sided approach, and the attempts to negatively portray the Armenian side are sensed in the Subcommittee’s activities. “Overall, the Subcommittee’s activities were paralyzed,” Babayan stressed, and he noted that the Armenian parties and the representatives from other countries, alike, have pointed this out on numerous occasions.
“This is an elementary policy of smear campaign against one of the parties, [and] that is why the Subcommittee’s activities could not have been effective,” NKR President’s Press Secretary remarked.
In his words, if the Subcommittee is not retracted, it will be necessary to include the Karabakh side in order to make its activities become effective. “We can speak about effectiveness only after that,” Davit Babayan stated.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, during his meeting with Armenian National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan, PACE President Jean-Claude Mignon had expressed a view that the PACE Subcommittee on Nagorno-Karabakh does not justify itself.